Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsko odmieta poskytovať ukrajinským vojakom výcvik na tanky Leopard 2

Rakúsko odmieta poskytovať ukrajinským vojakom výcvik na tanky Leopard 2

Foto: archív

Rakúsko odmieta poskytovať ukrajinským vojakom výcvik zameraný na používanie bojových tankov Leopard 2, uviedla rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová pre reláciu Morgenjournal stanice Ö1. „Ide o suverénne rozhodnutie každého štátu, aby Ukrajinu podporoval v rámci svojich vlastných zákonov,“ uviedla Tannerová.

Rakúska armáda má tankový prápor pozostávajúci z viac ako 48 tankov Leopard 2, ktoré sú dislokované v hornorakúskom meste Wels. Na rakúskych Leopardoch sa cvičia napríklad vojaci z Maďarska a Česka, členských štátov NATO, uvádza Ö1 s odvolaním sa na rakúsku armádu.

Odborník na medzinárodné právo Ralph Janik však pre Ö1 poznamenal, že neutralita Rakúska nepredstavuje prekážku pre prípadný výcvik ukrajinských síl. Ohľadom vojenskej podpory Kyjeva bolo totiž v októbri prijaté uznesenie Európskej rady, ktoré je nadradené rakúskym právnym predpisom.

Janik konštatoval, že ak Rakúsko v súčasnosti odmieta vykonávať výcvik ukrajinských jednotiek, je to „z politických dôvodov“. Narážal na citlivú vnútropolitickú diskusiu, ktorá v Rakúsku momentálne prebieha na tému tradičnej neutrality krajiny.

Niektorí západní politickí analytici tvrdia, že v porovnaní s inými neutrálnymi štátmi v Európe je rakúsky výklad neutrality “príliš prísny”. Ako príklad uvádzajú neutrálne Írsko, ktoré uskutočňuje výcvik vojakov z Ukrajiny na odmínovacie práce. Búrlivá debata o možných dodávkach zbraní pre Kyjev z vlastnej produkcie sa deje aj v neutrálnom Švajčiarsku.