Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsko pre obavy z nedostatku energie opäť otvorí odstavenú uhoľnú elektráreň

Rakúsko pre obavy z nedostatku energie opäť otvorí odstavenú uhoľnú elektráreň

Rakúska uhoľná elektráreň Mellach. (Foto: archív)

Rakúska vláda oznámila, že opäť uvedie do prevádzky odstavenú uhoľnú elektráreň v meste Mellach na juhu krajiny, neďaleko druhého najväčšieho rakúskeho mesta Graz. Dôvodom sú obavy z možného nedostatku elektrickej energie, ktoré vyvoláva obmedzenie dodávok plynu z Ruska.

Na oživení odstavenej elektrárne Mellach budú úrady spolupracovať s najväčším rakúskym dodávateľom elektriny, spoločnosťou Verbund. Elektráreň by mala byť opäť schopná produkovať elektrinu o niekoľko mesiacov.

Rakúsko dostáva až z 80 percent plyn z Ruska. Zásobníky rakúskej spoločnosti OMV sú momentálne naplnené na 64 percent. Gazprom pritom obmedzil dodávky plynu do Rakúska, ako aj do ďalších európskych krajín. Viedeň odstavila poslednú uhoľnú elektráreň Mellach na jar 2020 v rámci postupného prechodu krajiny na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Návrat k používaniu uhlia na výrobu elektriny ohlásilo aj Nemecko. „Aby sme znížili spotrebu, musíme používať menej plynu na výrobu elektriny. Namiesto toho budeme viac využívať uhoľné elektrárne,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva. Označilo to za „bolestivý, ale nevyhnutný krok“.