Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsko predĺži kontroly na hraniciach so Slovinskom a Maďarskom

Rakúsko predĺži kontroly na hraniciach so Slovinskom a Maďarskom

Foto: archív

Rakúsko bude aj naďalej pokračovať v kontrolách na hraniciach medzi Slovinskom a Maďarskom. Na stretnutí ministrov vnútra Európskej únie v Luxembursku to oznámil rakúsky minister vnútra Wolfgang Peschorn. Viedeň zaviedla kontroly v septembri 2015 a zrušiť ich zatiaľ neplánuje.

„Keď sú v strednej Európe na hraniciach kontroly, má to pozitívny vplyv na migráciu, predovšetkým na zločineckých prevádzačov. Treba v tom pokračovať,“ vyhlásil Peschorn. Otázku, či budú kontroly po vypršaní nového termínu opäť predĺžené, nechal minister otvorenú. Rakúsko však nie je jediná členská krajina EÚ, ktorá v záujme bezpečnosti svojich občanov sprísnila režim na hraniciach.

Nemecký minister Horst Seehofer koncom septembra oznámil, že krajina predĺži hraničné kontroly po 11. novembri o ďalších šesť mesiacov. Cieľom opatrenia je zvýšenie bezpečnosti a kontrola migrácie. Nemecko aj Rakúsko sú členmi schengenského priestoru bez hraničných kontrol.

Ku kontrolám na hraniciach sa však v minulých rokoch vrátili v súvislosti s migračnou krízou. Európska komisia dlhodobo tlačí na krajiny v schengenskom priestore, aby hraničné kontroly nepredlžovali. V súčasnosti kontrolujú hranice okrem Rakúska a Nemecka aj Francúzsko, Nórsko, Švédsko a Dánsko.