Úvod Politika Rakúsko ruských diplomatov nevyhostí, je neutrálny štát

Rakúsko ruských diplomatov nevyhostí, je neutrálny štát

Kancelár Kurz a ministerka Kneisslová. (Foto: archív)

Britská premiérka Theresa Mayová nepochybuje, že v útoku, pri ktorom použili smrteľne nebezpečný jed novičok, má prsty Rusko. Veľká Británia preto vyslala 23 ruských diplomatov z krajiny. Veľa štátov EÚ vyjadrilo Británii solidaritu a tiež pristúpilo k vyhosteniu niekoľkých ruských diplomatov.

Rakúsko sa rozhodlo ísť inou cestou – z Viedne neodíde ani jeden ruský diplomat. Kancelár Sebastian Kurz a ministerka zahraničia Karin Kneisslová v spoločnom vyhlásení uviedli, že Rakúsko sa po roku 1945 stalo neutrálnou krajinou a v duchu tejto tradície sa cíti byť mostom medzi Východom a Západom.

Krajina ruských diplomatov nevyhostí, aby zostali otvorené komunikačné kanály medzi EÚ a Ruskom. Agentúra AFP dodáva, že súčasťou rakúskej vládnej koalície sú aj krajne pravicoví slobodní, ktorí podpísali zmluvu o partnerstve s hlavnou vládnou ruskou politickou stranou Jednotné Rusko.

Rakúsko je členom EÚ, ale nie je členom NATO. V otázke vyhosťovania diplomatov je tak opatrnejšie nielen Slovensko, ale aj ďalšie krajiny. Oproti tomu Nemecko, Francúzsko alebo Poľsko vyhostili štyroch diplomatov.