Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsko: Tajné služby pred útokom vo Viedni zlyhali

Rakúsko: Tajné služby pred útokom vo Viedni zlyhali

Foto: archív

Rakúske spravodajské služby nedokázali vyhodnotiť vysoké riziko, ktoré predstavoval páchateľ novembrového teroristického útoku vo Viedni Kujtim Fejzulai. Aj napriek jasným signálom tak podľa expertov zlyhali.

Fejzulaia zlikvidovala polícia po tom, ako v rakúskom hlavnom meste 2. novembra zastrelil štyroch ľudí a zranil ďalších 20. Zločin spáchal necelý rok po podmienečnom prepustení z väzenia v decembri 2019. Tam si odpykával trest za pokus pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii.

Viedenská spravodajská služba urobila analýzu jeho rizikovosti až tento rok v septembri a októbri. „Zdá sa neprípustné, aby prvé hodnotenie trvalo takmer desať mesiacov,“ uviedli v internej správe právni a policajní experti z odbornej komisie, zriadenej rakúskou vládou.

Pripomenuli, že Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu zaznamenal v júli stretnutie Fejzulaia s islamistami z Nemecka a Švajčiarska na žiadosť kolegov z nemeckej tajnej služby. Rakúske spravodajské služby však neupozornili prokuratúru, ktorá mohla podniknúť kroky a poslať Fejzulaia znova za mreže.

Spravodajské služby zlyhali aj vtedy, keď sa od slovenských kolegov dozvedeli, že Fejzulai sa pokúšal kúpiť v júli strelivo na Slovensku, ale rakúsku prokuratúru o tom neupovedomili.