Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsko uvoľnilo obmedzenia a otvorilo obchody i nákupné centrá

Rakúsko uvoľnilo obmedzenia a otvorilo obchody i nákupné centrá

Foto: archív

Rakúsko po takmer siedmich týždňoch znova otvorilo obchodné centrá, kaderníctva, ako aj všetky obchody s nákupnou plochou väčšou ako 400 metrov štvorcových. Tie boli zatvorené v rámci opatrení v boji proti pandémii koronavírusu.

Zákazníkov znova privítajú obchody s elektrotechnikou, oblečením, nábytkom či športovým tovarom. Ľudia však musia pri nakupovaní dodržiavať minimálne metrový odstup a nosiť ochranné rúško zakrývajúce ústa a nos.

Počet osôb v jednotlivých prevádzkach bude navyše však regulovaný – povolený je len jeden zákazník na desať metrov štvorcových. Bezpečnostný personál má dozerať na to, aby sa ľudia nezdružovali do väčších skupiniek. Ak sa pred obchodmi vytvoria rady, zavedú sa kontroly dodržiavania určeného odstupu.

O polnoci z 30. apríla na 1. mája sa skončila platnosť obmedzení vychádzania, ktoré boli zavedené s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu. Na verejných priestranstvách sa od 1. mája môže zhromažďovať maximálne desať ľudí, na pohreboch je povolená účasť maximálne 30 osôb. Reštaurácie smú v Rakúsku otvoriť od 15. mája.