Úvod Spoločnosť Rakúsko zatvorí sedem mešít a vyhostí imámov

Rakúsko zatvorí sedem mešít a vyhostí imámov

Foto: archív

Rakúska vláda nariadila uzavretie siedmich mešít v krajine a v rámci boja proti politickému islamu plánuje aj vyhostiť viacerých imámov. „Paralelné spoločnosti, politický islam a tendencie k radikalizácii nemajú v našej krajine miesto,“ vyhlásil spolkový kancelár Sebastian Kurz.

Avizované opatrenia sú prvými dôsledkami preverovania islamských združení a mešít v Rakúsku, blízkych Turecko-islamskému zväzu pre kultúrnu a spoločenskú spoluprácu v Rakúsku (ATIB). Uzavretá má byť okrem iných mešita tureckej krajne pravicovej organizácie Siví vlci na námestí Antonsplatz vo viedenskom obvode Favoriten.

Ako oznámil rakúsky minister vnútra Herbert Kickl, o povolenie na pobyt v Rakúsku by mohlo prísť 40 moslimských duchovných zo združenia ATIB, ktorých momentálne vyšetrujú pre podozrenie z porušenia zákazu financovania so zahraničia. V dvoch prípadoch je už isté, že imámov vyhostia z krajiny, pričom úrady sa momentálne zameriavajú na celkovo 60 z celkovo 260 imámov pôsobiacich v Rakúsku.

Foto: archív

Tieto informácie odzneli na tlačovej konferencii v Úrade spolkového kancelára vo Viedni. „Sme len na začiatku,“ doplnil vicekancelár Heinz-Christian Strache. Východiskom ohlásených opatrení je rakúsky zákon o islame z roku 2015, ktorý od moslimskej komunity žiada pozitívny postoj k rakúskemu štátu a spoločnosti. Okrem iného zakazuje aj financovanie moslimských inštitúcií zo zahraničia.

Práve ATIB je už dlhšie terčom kritiky, najmä pre obvinenia z tureckého nacionalizmu. Funguje ako zastrešujúca organizácia, zastupujúca v Rakúsku vyše 60 spolkov. Rozruch nedávno vyvolali „vojenské hry“ s deťmi v uniformách v jednej z viedenských mešít ATIB-u; rakúska vláda však prešetruje aj správy o aktivitách Sivých vlkov v mešitách v krajine.