Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsky Hallstatt zriadil zátarasu proti fotografovaniu sa turistov na známom fotopointe

Rakúsky Hallstatt zriadil zátarasu proti fotografovaniu sa turistov na známom fotopointe

Hallstattt. (Foto: Pavel Kapusta)

Rakúska obec Hallstatt, čeliaca enormnému náporu turistov, zriadila drevenú zátarasu znemožňujúcu návštevníkom odfotografovať sa na vyhľadávanom mieste s pozadím jazera, obce a malebnej alpskej panorámy.

Cieľom tohto opatrenia je ochrániť miestnych obyvateľov pred hlukom a množstvom ľudí, ktorí sa na tomto mieste neraz tlačia, aby si spravili čo najlepšie fotky. Rakúska televízna stanica ORF v tejto súvislosti však uviedla, že pravdepodobnosť, že bariéra zostane na mieste natrvalo, nie je príliš veľká.

Starosta obce so 750 obyvateľmi Alexander Scheutz pre novinárom povedal, že pomôže jedine to, ak obľúbený fotopoint už viac nebude využívaný na tento účel. Preto sa obec rozhodla zatiaľ skúšobne obmedziť výhľad na spomenutom mieste. Väčšina miestnych obyvateľov, z ktorých väčšina žije z turizmu, sa však postavila proti tomuto zámeru, pretože sa obáva poklesu návštevnosti.

Rakúska obec Hallstatt, ležiaca pri Hallstattskom jazere, je považovaná za jednu z najvýznamnejších turistických atrakcií Rakúska a spoločne s oblasťami Dachstein a Salzkammergut je zaradená na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pred koronavírusovou pandémiou prichádzalo ročne do Hallstattu zhruba milión návštevníkov.