Úvod Politika Rakúsky kancelár Kurz: Austrálsky model sa v Európe už realizuje

Rakúsky kancelár Kurz: Austrálsky model sa v Európe už realizuje

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. (Foto: archív)

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz povedal, že jeho predstavy v otázkach migrácie sa už podarilo presadiť. Uviedol to v rozhovore pre grécky spravodajský portál slpress.gr. „Čo som vtedy navrhol, sa už realizuje. Čo dnes robia grécki politici?“ odpovedal Kurz na otázku o jeho návrhu takzvaného „austrálskeho modelu“, píše agentúra APA.

V Austrálii sú od roku 2013 utečenci pokúšajúci sa dostať na jej územie umiestňovaní do zariadení na tichomorských ostrovoch Nauru a Manus.“Kto dnes príde na jeden z gréckych ostrovov, nedostane sa automaticky ďalej na pevninu. Bude tam musieť počkať, pričom budú prebiehať snahy o to, aby boli migranti prevezení do svojich pôvodných krajín a do Turecka. Uskutočňuje sa presne to, čo som žiadal,“ povedal Kurz.

V rozhovore Kurz nešetril kritikou na adresu Grécka, ktoré podľa neho počas migračnej krízy rovnako ako Taliansko utečencov s pomocou Bruselu jednoducho posielalo ďalej do strednej Európy. Od Európy požaduje väčšiu dôslednosť.

Potrebné sú podľa neho jasnejšie pravidlá a sankcie v prípade, že jednotlivé štáty sa zadlžia a tým ohrozia menu euro, ako i vtedy, ak nebudú nelegálnych migrantov registrovať a nezastavia ich, ale namiesto toho ich pošlú ďalej do strednej Európy či ak budú spochybňovať demokraciu a právny štát.

Foto: archív