Úvod Politika Rakúsky parlament zakázal nosenie buriek na verejnosti

Rakúsky parlament zakázal nosenie buriek na verejnosti

Foto: archív

Rakúsky parlament odsúhlasil zákaz zahaľovania tváre na verejnosti. Opatrenie tvorí súčasť „integračného balíčka“, konkretizujúceho spôsob začleňovania žiadateľov o azyl do rakúskej spoločnosti a sťažujúceho šírenie radikálnych myšlienok v krajine.

Za zákon hlasovali strany dosluhujúcej koalície sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP). Človeku, ktorý sa od októbra tohto roku objaví na verejnosti s tvárou zahalenou odevom alebo inými predmetmi tak, že nebude možné rozoznať jeho črty, hrozí pokuta do výšky 150 eur.

Opatrenie kritizuje časť opozície. Napríklad poslanci za liberálnu stranu NEOS tvrdia, že zákaz úplného zahaľovania neprispeje k integrácii, pretože moslimské ženy budú nútené zostávať doma. Euroskeptickej strane Team Stronach zase chýba návrh ďalších opatrení, ako napríklad zákaz nosenia šatiek vo verejnej službe.

Zahaľovanie tváre na verejnosti je už v niektorých krajinách neprípustné. Ako prvé v Európe ho v roku 2011 zakázalo Francúzsko, nasledovalo Belgicko, Holandsko aj Bulharsko. Opatrenia sú zamerané predovšetkým proti noseniu buriek a nikábov.