Úvod Politika Rakúsky prezident vymenuje historicky prvú kancelárku

Rakúsky prezident vymenuje historicky prvú kancelárku

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen vymenuje za kancelárku Brigitte Bierleinovú. (Foto: archív)

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen oznámil, že za dočasnú kancelárku sa rozhodol vymenovať doterajšiu predsedníčku rakúskeho Ústavného súdu Brigitte Bierleinovú. Vládu bude viesť minimálne do septembra, keď sú na programe predčasné voľby.

Bierleinová, ktorá je na čele Ústavného súdu od februára minulého roka, bude historicky prvou rakúskou kancelárkou – doteraz tento post zastávali vždy iba muži. Bierleinová má teraz predložiť prezidentovi na schválenie navrhované zloženie svojho dočasného kabinetu.

Doterajší kabinet Sebastiana Kurza padol po tom, ako mu parlament vyslovil nedôveru. Hlasovanie o vyslovení nedôvery Kurzovi navrhla opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska a spolu s ňou zaň hlasovala aj Slobodná strana Rakúska (FPÖ), napriek tomu, že ešte pred niekoľkými dňami bola súčasťou Kurzovho kabinetu.

FPÖ bola dotlačená k odchodu z vlády začiatkom minulého týždňa po tom, ako do médií preniklo video z rozhovoru na španielskom ostrove Ibiza z roku 2017, v ktorom – medzičasom už bývalý – šéf FPÖ a vicekancelár Heinz-Christian Strache ponúkal budúce štátne kontrakty výmenou za financovanie jeho strany rusky hovoriacej žene, o ktorej si myslel, že je blízkou príbuznou ruského oligarchu.