Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsky spolkový kancelár Schallenberg odstupuje z funkcie

Rakúsky spolkový kancelár Schallenberg odstupuje z funkcie

Alexander Schallenberg. (Foto: archív)

Rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg oznámil, že odstupuje z funkcie. Reagoval tak na slová jeho predchodcu vo funkcii a šéfa ľudovcov Sebastiana Kurza o odchode z politiky. Schallenberg viedol vládu iba dva mesiace.

„Nemám v úmysle – a nikdy to nebolo mojím cieľom – prevziať funkciu predsedu ÖVP,“ vyhlásil Schallenberg na margo Kurzovho odchodu z postu predsedu strany. „Tieto funkcie – predsedu vlády a tiež najsilnejšej strany v Rakúsku – by mali byť v jedných rukách.“

Schallenberg, dovtedajší minister zahraničných vecí, sa stal kancelárom 11. októbra, po demisii dovtedajšieho šéfa vlády Kurza. Vo funkcii by ho mal nahradiť doterajší minister vnútra Karl Nehammer, ktorý zároveň dočasne povedie ľudovcov.

Náhly ochod rakúskeho kancelára vyvoláva u politických pozorovateľov na sociálnych sieťach rôzne dohady, pričom oficiálne vysvetlenie tohto kroku mnohí nepovažujú za reálny dôvod.

„Niečo sa tu varí, inak by kancelár nebol odstúpil. Primárny dôvod sú možno protesty, ale za nimi je ešte niečo, o čom nevieme. Možno práve nástup svetových elít ktoré nepodporujú očkovanie,“ napísal jeden z používateľov sociálnej siete.

Schallenberg začal realizovať zámer zaviesť v Rakúsku prostredníctvom zmeny zákona celoplošné povinné očkovanie proti chorobe COVID-19 pod hrozbou finančných pokút, ba až trestu odňatia slobody.

Proti tomu vzniklo masové hnutie rakúskych občanov, ktoré nedávno vyvrcholilo protestnou demonštráciou vo Viedni s účasťou približne 170.000 ľudí. Protesty naďalej pokračujú na dennej báze s menšou intenzitou nielen v hlavnom meste, ale aj v Grazi či Klagenfurte.