Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsky súd odsúdil tínedžerku za sfalšovanie PCR testu. Chcela sa dostať na...

Rakúsky súd odsúdil tínedžerku za sfalšovanie PCR testu. Chcela sa dostať na diskotéku

Foto: archív

Sedemnásťročné dievča z Rakúska bude musieť zaplatiť pokutu 320 eur za sfalšovanie negatívneho PCR testu na koronavírus, s ktorým sa v septembri pokúsilo dostať na diskotéku. O verdikte krajinského trestného súdu vo Viedni informovala agentúra APA.

Vinníčka trest akceptovala, avšak keďže nemala na súde právne zastupovanie, rozsudok nenadobudol právoplatnosť. Dievča si podľa súdu nezaobstaralo aktuálny PCR test, ktorý sa v tom čase vyžadoval pri vstupe na diskotéku, ale sa rozhodlo pomocou počítačového programu upraviť svoj starý PCR test. Podvod však odhalili pri snímaní QR kódu pred vstupom do lokálu.

Prokurátorka odmietla zastaviť stíhanie neplnoletej osoby, zdôrazňujúc, že proces musí mať celospoločensky výchovný charakter. Obžalovaná sa bránila tým, že prekonala ochorenie COVID-19, avšak v čase incidentu už odvtedy uplynulo sedem mesiacov.

V škole ju pravidelne testovali pomocou antigénových testov, ktoré boli podľa nej opakovane negatívne. Súd však v tejto súvislosti argumentoval skutočnosťou, že PCR testy majú väčšiu výpovednú hodnotu než antigénové testy.