Úvod Z DOMOVA Raši: Do Číny ide celý svet, aj Slovensko sa musí presadiť na...

Raši: Do Číny ide celý svet, aj Slovensko sa musí presadiť na jej trhu

Foto: archív

Čína je pre slovenských podnikateľov šancou na rozvoj ich podnikania. V krajine, ktorá ponúka približne 1,5-miliardový trh, sa usilujú presadiť štáty takmer z celého sveta a Slovensko nemôže zostať bokom. „Záujem o spoluprácu s krajinami strednej a východnej Európy medzi čínskymi spoločnosťami je,“ povedal po prílete do Číny podpredseda vlády pre rozvoj informatizácie a investícií Richard Raši.

Vicepremiéra sprevádzajú na jeho pracovnej ceste viac ako dve desiatky zástupcov slovenských inovatívnych firiem. „Aj keď sa to nie každému bude počúvať príjemne, Čína je v nových technológiách svetovým lídrom,“ poznamenal Raši, podľa ktorého však Peking nevie ani v týchto technológiách preniknúť na trh EÚ bez európskych partnerov.

„Práve tieto firmy dávajú výrobkom punc serióznosti, a preto aj malé firmy zo Slovenska majú možnosť uplatniť sa na čínskom trhu,“ dodal Raši. Čína si stanovila pre strednú a východnú Európu špeciálnu stratégiu a chce s krajinami tohto regiónu spolupracovať.

Považuje ich za vstupnú bránu do EÚ, niekedy aj preto, aby svoje výrobky finalizovala priamo v Európe. Tým produkcia automaticky získava značku EÚ a otvára sa jej trh bez zbytočných bariér. Podľa vicepremiéra však majú čo ponúknuť aj slovenské firmy Číne.

„Aj v krajine, ako je Slovensko, je množstvo firiem, ktoré majú obrovský inovačný potenciál a Čína ich vyhľadáva ako partnerov,“ povedal vicepremiér. Slovenské firmy majú často unikátne riešenia, ale na to, aby sa z nich stali globálni hráči, potrebujú nájsť silného partnera. „Keby našli partnera na čínskom trhu, tak sa z malej slovenskej firmy stane hráč, ktorý vie ponúknuť produkt na trh s 1,5 miliardou obyvateľov,“ uviedol Raši.

Čína je však podľa neho špecifický trh, ktorý potrebuje na uskutočnenie kontraktu aj určitú vládnu garanciu: „To znamená, že keď sú firmy súčasťou našej delegácie, dáva to ich potenciálnym partnerom v Číne istú garanciu toho, že sú to firmy seriózne a že neprídu do Číny, aby čínskych partnerov oklamali.“