Úvod Z DOMOVA Raši vyzýva, aby sa SR začala pripravovať na tretiu vlnu pandémie

Raši vyzýva, aby sa SR začala pripravovať na tretiu vlnu pandémie

Richard Raši. (Foto: archív)

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa začalo zdravotníctvo a Slovensko okamžite pripravovať na tretiu vlnu pandémie.

Poukázal pri tom napríklad na potrebu posilniť trasovanie kontaktov a vysvetliť ľuďom, aké podmienky budú platiť pre dovolenkárov. Treba podľa neho pripraviť jasné informácie pre tých, ktorí chcú dovolenkovať doma, ale aj pre tých, ktorí chcú ísť do zahraničia.

„Napriek tomu, že druhá vlna ustupuje a je zaočkovaných viac ako milión ľudí, stále nie je istota, že tretia vlna nepríde, respektíve je istota, že tretia vlna v nejakom rozsahu príde,“ upozornil.

Tvrdí, že minulý rok v lete vláda podcenila pandémiu a aj v dôsledku toho bola situácia na Slovensku omnoho horšia. Minister zdravotníctva by mal podľa neho okamžite začať s posilňovaním kapacít na trasovanie kontaktov. Poznamenal, že doteraz nezachytil informácie o tom, či sa vláda na ďalšiu vlnu pripravuje.

Zdôraznil, že vláda by mala pripraviť aj jasné informácie pre ľudí, ktorí chcú leto prežiť doma i pre tých, ktorí chcú cestovať. Poukázal na to, že krajiny Európskej únie sa zatiaľ nedohodli na spoločnom postupe pri cestovaní a na zavedení COVID pasov.

Myslí si, že Slovensko by sa malo pripraviť a predísť tomu, aby sa občania pri cestovaní museli preukazovať rôznymi potvrdeniami o zaočkovaní. Podľa Rašiho by bolo preto dobré pripraviť jednoznačný formulár, potvrdenie alebo kartu, ktorá by bola vo viacerých jazykoch, bola by jednotná a bola by dokladom o zaočkovaní.