Úvod Ekonomika Rast cien na Slovensku sa zrýchľuje. Od minulého rok zdraželo takmer všetko

Rast cien na Slovensku sa zrýchľuje. Od minulého rok zdraželo takmer všetko

Foto: archív

Rast cien na Slovensku sa zrýchľuje. Inflácia v marci dosiahla na medziročnej báze 2,7 percenta a oproti februáru sa tak zrýchlila o 0,4 percentuálneho bodu. V priemere za prvý štvrťrok tak ceny na Slovensku medziročne stúpli o 2,4 percenta. Medzimesačne sa ceny v marci oproti februáru zvýšili o 0,6 percenta, kým mesiac predtým rástli o 0,2 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Popri vyššom medziročnom raste cien bývania a energií infláciu v marci potiahli potraviny a alkohol. Úplne najvyšší medziročný rast si pritom pripísali ceny alkoholu a tabaku, ktoré stúpli o 4,4 percenta. Nasledovali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá, ktoré vzrástli o 4,2 percenta.

Reštaurácie a hotely zdraželi o 3,7 percenta, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,1percenta, rozličné tovary a služby o 2,9 percenta, zdravotníctvo o 2,1 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,6 percenta, odevy a obuv o 1 percento, doprava a vzdelávanie zhodne o 0,9 percenta, pošty a spoje o 0,8 percenta a rekreácia a kultúra o 0,2 percenta.

Medzimesačne v marci oproti februáru stúpli predovšetkým ceny dopravy o 2,5 percenta. Alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zdraželi zhodne o 1,6 percenta, potraviny a nealkoholické nápoje o 1 percento, rozličné tovary a služby o 0,4 percenta, zdravotníctvo a reštaurácie a hotely zhodne o 0,3 percenta a bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,2 percenta.

Znížili sa ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti a rekreácie a kultúry zhodne o 0,2 percenta. Na februárovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje a vzdelávanie.

Foto: archív

V rámci samotných cien potravín pritom v marci v porovnaní s februárom rástli najmä ceny ovocia, a to o 4,3 percenta. Ceny obilnín medzimesačne stúpli o 1,5 percenta, mlieka, syrov a vajec a olejov a tukov zhodne o 1,3 percenta a mäsa a inde neklasifikovaných potravinárskych výrobkov zhodne o 0,8 percenta. Mierne stúpli aj ceny cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,3 percenta, rýb a zeleniny zhodne o 0,1 percenta. Naopak klesli ceny nealkoholických nápojov o 0,4 percenta.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v marci dosiahla 2,4 percenta, pritom vo februári predstavovala 1,9 percenta. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v marci 2,1 percenta. Vo februári bola na úrovni 1,7 percenta. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v marci na úrovni 0,7 percenta a čistá inflácia bola na úrovni 0,6 percenta.