Úvod ZO ZAHRANIČIA Reakcia Lavrova na chystané sankcie: Moskva je pripravená prerušiť vzťahy s EÚ

Reakcia Lavrova na chystané sankcie: Moskva je pripravená prerušiť vzťahy s EÚ

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Rusko bude na plánované zavedenie sankcií reagovať primerane – Moskva je pripravená prerušiť vzťahy s Európskou úniou. Oznámil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Vyjadrenia Lavrova prišli po tom, ako EÚ oznámila, že zvažuje ďalšie uvalenie sankcií na Ruskú federáciu.

Únia v reakcii na uväznenie blogera Alexeja Navaľného plánuje uvaliť sankčné opatrenia na niektorých spolupracovníkov ruského prezidenta Vladimira Putina. Sankcie, ktoré majú zahŕňať zákaz cestovania a zmrazenie majetku v únii, by mohli byť prvými v rámci nového sankčného systému schváleného v decembri.

Ten EÚ umožňuje trestať porušovanie ľudských práv kdekoľvek vo svete. Medzi krajinami, ktoré nechcú podporiť tvrdší prístup, sú Nemecko a Francúzsko, pretože tie dokázateľne škodia aj európskej ekonomike

„Vychádzame z toho, že sme pripravení,“ odvetil Lavrov v rozhovore, zverejnenom na webovej stránke ruského ministerstva zahraničných vecí, na otázku moderátora, či Rusko mieri k prerušeniu vzťahov s EÚ. „V prípade, že v niektorých oblastiach budú znovu uložené sankcie, čo vytvára riziká pre našu ekonomiku, vrátane tých najcitlivejších sfér, tak áno,“ povedal.

„Nechceme sa izolovať od okolitého sveta, ale musíme na to byť pripravení. Ak chcete mier, pripravte sa na vojnu,“ citoval v aktuálnej súvislosti Lavrov známy výrok rímskeho generála Vegetia. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell nedávno absolvoval zahraničnú návštevu v Moskve. Neskôr sa po vlne kritiky za návštevu kajal.

Už niekoľko rokov narušené vzťahy medzi úniou a Ruskom zhoršila minuloročná údajná otrava Navaľného. Jeho nedávne zatknutie za porušenie podmienečného trestu vníma EÚ ako ďalší neprijateľný krok Moskvy. Tá si však nedá od Západu diktovať.