Úvod Z DOMOVA Rečníci na protivládnom proteste: Dnešný fašizmus sa volá koronacizmus. Rúška sú symbolom...

Rečníci na protivládnom proteste: Dnešný fašizmus sa volá koronacizmus. Rúška sú symbolom zotročenia

Foto: Pavel Kapusta

Pred budovou Úradu vlády v Bratislave sa v utorok 1. septembra 2020, symbolicky na štátny sviatok Dňa Ústavy SR, uskutočnila ďalšia zo série protivládnych demonštrácií. Celonárodného protestu proti pôsobeniu súčasného vládneho kabinetu Igora Matoviča sa podľa odhadov zúčastnilo asi 2000 ľudí. Vystúpili na ňom politici z viacerých opozičných strán, ako aj niekoľko občianskych aktivistov.

Míting otvoril spolumoderátor podujatia Rastislav T. Lehotský. Vyzval prítomných, aby na úvod venovali minútu ticha na pamiatku zavraždeného učiteľa z Vrútok a Slováka, ktorého zavraždili “obľúbení belgickí policajti Igora Matoviča”. Po minúte ticha zaznela slovenská štátna hymna.

Následne sa zhromaždeným prihovoril ďalší moderátor, bývalý poslanec parlamentu a organizátor podujatia Peter Marček. Okrem iného povedal, že protest sa koná na Námestí slobody, čo označil za symbolické, pretože demonštrujúci chcú, aby sa Slovensko oslobodilo od takých ľudí, akí nám dnes vládnu. Pripomenul tiež, že je Deň ústavy, základného dokumentu štátu, po ktorej sa dnes, žiaľ, mnohokrát šliape.

“Najväčším problémom dnešnej spoločnosti sú médiá hlavného prúdu, ktoré zámerne klamú,” povedal na začiatku svojho vystúpenia šéfredaktor časopisu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas. Ako pokračoval, prostredníctvom médií šíri globálna skupina, ktorá je spojená s farmaceutickým priemyslom, lži o tom, že koronavírus všade zabíja ľudí.

Na základe týchto lží sú podľa neho naše deti uväznené v školách, kde musia nosiť rúška, bez ohľadu na to, či im to spôsobuje zdravotné problémy – sú nútení ich nosiť napríklad aj astmatici. “Toto je jav, ktorý sa tiahne po celej Európe a hovorí sa mu fašizmus. A dnešná podoba fašizmu sa volá koronacizmus,” vyhlásil Rostas.

Tibor Eliot Rostas na proteste proti vláde Igora Matoviča:

Europoslanec a podpredseda ĽSNS Milan Uhrík takisto ostro kritizoval nezmyselné opatrenia vlády proti epidémii koronavírusu, najmä povinné nosenie rúšok aj pre najmenšie deti v školách a ľudí, ktorým to preukázateľne zhoršuje zdravotný stav.

Varoval tiež pred povinným očkovaním proti koronavírusu. “Ja si to pichnúť nenechám, to si buďte istí!” vyhlásil. Vakcína sa podľa neho vyvíja narýchlo a pod politickým tlakom. “Samotné farmaceutické firmy už dnes hovoria, že negarantujú, že vakcíny nebudú mať dlhodobo nežiaduce účinky,” upozornil.

“Najsmiešnejšie na tom je, že tej neexistujúcej vakcíny už Matovičova vláda objednala tri milióny kusov, aby sa Slováci mohli dať povinne zaočkovať. Realita je však taká, že na Slovensku nie je nijaká pandémia ani epidémia, pretože objektívne nie je dostatok chorých, aby boli takéto opatrenia vyhlásené. Napriek tomu vládnuca moc prijíma čoraz totalitnejšie opatrenia,” povedal europoslanec za búrlivých reakcií davu.

Exposlanec NR SR za SNS Rafael Rafaj pripomenul rok 1992, keď vďaka vtedajšej odvážnej politickej garnitúre vznikla Ústava Slovenskej republiky. Vďaka nej dnes máme vlastný štát, vďaka nej tu dnes môžeme stáť a vďaka nej tu žiaľ sedí aj takáto protislovenská vláda ústava je dnes v ohrození, pretože ju moc chce účelovo zmeniť na vlastné ciele. Táto naša misia neskončí, kým Slovensko nebude skutočne patriť nám Slovákom!

“Problémom tejto spoločnosti nie sú len Matovič, Čaputová a terajší ministri, ale najmä súčasný systém, ktorý je degenerovaný a je v koncoch,” vyhlásil predseda KSS Jozef Hrdlička. Poukázal tiež na to, že svojou ľahostajnosťou, nečinosťou a nepoužívaním zdravého sedliackeho rozumu sme za tento stav zopovední aj my občania.

Jozef Hrdlička. (Foto: Pavel Kapusta)

Ako doplnil, mali by sme “prestať počúvať médiá, ktoré nevlastní ani náš štát, ani náš národ a spoločne odštartovať vlnu odporu proti systému, proti neoliberálnym vládam, proti všetkým, ktorí zrádzajú našu vlasť”.

Politológ Roman Michelko konštatoval, že máme premiéra, ktorý je všetkým na smiech a za ktorého sa hanbíme. “Je to človek s ťažkými charakterovými a psychickými vadami, nemá chodiť po slobode a má byť v špecializovanom ústave.

Je to človek, ktorý nás potrebuje ovládať, potrebuje nám dať náhubky, lebo aj v symbolickej rovine chce vidieť, že sme jeho otroci. Myslí si, že mu budeme všetci zobať z ruky ako jeho stranícki pätolízači,” povedal a vyjadril presvedčenie, že ľudia čím skôr precitnú.

Ako ilustráciu morálnej a odbornej úrovne nominantov súčasnej vládnucej garnitúry uviedol osobu šéfa Tiposu Mareka Kaňku, o ktorom sa ukázalo, že v minulosti počas svojho podnikania kupoval vodné filtre cez mŕtveho Gréka a predával ich fínskemu bezdomovcovi.

“Kam sa naňho hrabe Bašternák? Toto sú tí najčistejší, najtransparentnejší najspravodlivejší? K svojim voličom sa správajú podľa hesla ’Po použití zahodiť’. Na svoje predvolebné sľuby rýchlo zabudli. Zastavme ich bratia,” skončil Michelko svoje vystúpenie veršom slovenskej hymny.

Roman Michelko. (Foto: Pavel Kapusta)

Ďalší rečník, člen Predsedníctva KSS Jalal Suleiman pripomenul, že 1. septembra si pripomíname aj napadnutie Poľska hitlerovskými vojskami v roku 1939, čím sa začala 2. svetová vojna. “Tým, čo vytvárajú atmosféru nenávisti k Rusku, musíme dať najavo, že bitka s Ruskom nie je v našom národnom záujme. Ak by k tomu prišlo, Norimberský proces sa bude opakovať,” povedal.

Niekdajší poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR Stanislav Pánis, ktorý patril medzi zákonodarcov, ktorí hlasovali za rozdelenie česko-slovenskej federácie a vznik samostatnej SR a ČR, vyzval na zjednotenie Slovákov, inak podľa neho ako národ v týchto ťažkých globalizačných časoch neprežijeme.

Záver mítingu patril poslancovi NR SR za ĽSNS Milanovi Mazurekovi. Okrem iného kritizoval prístup súčasnej moci k pandémii COVID-19. “Každým dňom národ stráca svoju slobodu. Sociálne siete sú plné fotiek policajtov, ako chodia po nákupných strediskách, reštauráciách, športoviskách a dávajú pokuty.

Aj za to, že majú náhubok pod nosom, že nedýchajú cez tú hnusnú handru. A ešte smutnejšie je, že ľudia sa navzájom údávajú za nenosenie rúšok,” poznamenal Mazurek a pred davom symbolicky roztrhal rúško. “Rúška sú symbolom zotročenia,” povedal na záver. Ľudia sa mu odmenili búrlivým potleskom.