Úvod ZO ZAHRANIČIA Referendá o pripojení DĽR a LĽR k územiu Ruskej federácie uznali za...

Referendá o pripojení DĽR a LĽR k územiu Ruskej federácie uznali za platné

Záber z verejnej akcie v Luhansku na podporu referenda o pripojení k Ruskej federácii. (Foto: archív)

Na juhu Ukrajiny hlasujú obyvatelia Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), Doneckej ľudovej republiky (DĽR), Záporožskej a Chersonskej oblasti v referendách o pripojení k územiu Ruskej federácie.

Predsedníčka ústrednej volebnej komisie LĽR Elena Kravčenková uviedla, že počas troch dní ľudového hlasovania o vstupe LĽR o pripojení k Ruskej federácii zaznamenali účasť 76,09 percenta voličov.

„Volebná účasť v republike je k 25. septembru 76,09 percenta,“ povedala Kravčenková. Ako doplnila, podľa výsledkov tretieho dňa volilo v LĽR viac ako jeden milión ľudí, z toho 85.000 ľudí volilo v Rusku.

Z údajov ústrednej volebnej komisie DĽR vyplýva, že za prvé dva dni predstavovala účasť 55 percent. Referendá tak boli uznané za platné, keďže v nich hlasovalo viac ako 50 percent voličov. Zástupca Verejnej komory DĽR Alexander Kofman sa domnieva, že aj referendum o pripojení DĽR k Rusku možno považovať za platné.

Rovnaký výsledok konštatovala aj šéfka volebného výboru Záporožskej oblasti Galina Kaťuščenková. Účasť na referende za tri dni bola podľa nej 51,55 percenta vrátane hlasov zo zahraničia. Ľudové hlasovania o pripojení štyroch ukrajinských oblastí k Ruskej federácii potrvajú do 27. septembra.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že po uskutočnení referend budú rokovania s Moskvou úplne zastavené. Uviedol to v reakcii na výzvy verejných komôr DĽR a LĽR na okamžité usporiadanie plebiscitov o pripojení k Rusku.