Úvod ZO ZAHRANIČIA Reinsalu: Estónsko miluje britských vojakov a chce ich viac

Reinsalu: Estónsko miluje britských vojakov a chce ich viac

Foto: archív

Estónsko vyzvalo nového britského premiéra Rishiho Sunaka, aby sa zaviazal k navyšovaniu rozpočtu na obranu. Sunak totiž predtým označil takéto navyšovanie rozpočtu, ktoré prisľúbila jeho predchodkyňa Liz Trussová, za „svojvoľné“.

Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu v rozhovore pre stanicu BBC súhlasil s tým, že krajiny Severoatlantickej aliancie by sa mali snažiť dosiahnuť, že budú na obranu míňať až tri percentá z hrubého domáceho produktu. Podľa Reinsala je vojna na Ukrajine „prelomová“, lebo „autokratické režimy začali viac investovať do vyzbrojovania, keďže veria v silu zbraní“.

Dodal, že ak chce medzinárodné spoločenstvo bojovať za svoje hodnoty, musí tiež investovať do týchto prostriedkov. Šéf estónskeho rezortu diplomacie tiež požiadal Veľkú Britániu, aby nesťahovala svoje jednotky z Estónska, pričom uviedol, že jeho vlasť „miluje britských vojakov“ a „chce ich viac“.

Rozhovor s Reinsalom sa uskutočnil po tom, čo britské opozičné strany kritizovali vládu v Londýne za to, že sa „nehanebne obracia k Estónsku chrbtom“. Objavili sa tiež správy, že z Estónska bolo stiahnutých približne 700 britských vojakov bez poskytnutia náhrady.