Úvod ZO ZAHRANIČIA Remdesivir, potenciálny liek na koronavírus, budú testovať v Anglicku a Škótsku

Remdesivir, potenciálny liek na koronavírus, budú testovať v Anglicku a Škótsku

Foto: archív

Vo Veľkej Británii budú na malom počte pacientov testovať liek, ktorý by mohol pomôcť s liečbou koronavírusu. Testovanie podporované vládou sa uskutoční najprv v 15 zdravotníckych zariadeniach. Keďže na vírus zatiaľ neexistuje známa liečba, na svete sa testuje niekoľko experimentálnych liekov.

Liek, známy ako remdesivir, vyrába farmaceutická spoločnosť Gilead. V Spojenom kráľovstve ho budú testovať na dvoch skupinách ľudí. Jednou budú pacienti s miernymi symptómami, druhou tí, ktorí sú vo vážnom stave.

Testy už uskutočňujú aj Čína a Spojené štáty, pričom prvé výsledky by mali byť známe v najbližších týždňoch. V Spojenom kráľovstve sa testovanie uskutoční v Anglicku a Škótsku, pričom dohliadať naň bude doktor Andrew Ustianowski, špecialista na infekčné ochorenia.

„To, čo skutočne potrebujeme a čo skutočne chceme, je špecifická liečba na koronavírus, ktorá infekciu zadrží, vylieči a hádam ľuďom pomôže,“ povedal Ustianowski. „Myslím, že tento liek je v laboratóriách sľubný a my dúfame, že bude taký sľubný aj pri ľuďoch,“ dodal.