Úvod Z DOMOVA Remišová kritizovala Fica za to, že sa zúčastnil pochodu za mier

Remišová kritizovala Fica za to, že sa zúčastnil pochodu za mier

Robert Fico a Veronika Remišová v štúdiu RTVS. (Reprofoto: archív)

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico sa pýta, či sa niečo zmení, keď ministerstvo zdravotníctva povedie Heger. Odchod Vladimíra Lengvarského z čela rezortu je podľa neho súčasťou podstatne širšieho problému, poukazujúceho na neschopnosť vlády.

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová si myslí, že Lengvarský mal odísť už dávno, kritizuje spôsob, akým odišiel. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Exminister podľa Remišovej odišiel „na hulváta“. „Popodpisoval ešte nejaké zmluvy, ktoré mu ležali na stole, to sa nerobí,“ myslí si.

Fico jeho odchod vníma ako súčasť podstatne širšieho problému. „Pýtam sa, čo sa zmení na ministerstve zdravotníctva, ak ho riadi Heger. Už je dočasne poverený premiér, minister financií aj minister zdravotníctva. Má viac funkcií ako japonská kalkulačka. Akú máme garanciu, že rozhádaná vláda dokáže viesť krajinu do septembra?” opýtal sa.

V súvislosti s otázkou skoršieho termínu predčasných volieb, ktorý možno vyhlásiť už iba v pondelok 6. marca, Fico považuje za najrozumnejšie zvolať okrúhly stôl všetkých predsedov parlamentných strán.

„Ten musí rozhodnúť, ako budeme konať,“ skonštatoval. Pripomenul, že s júnovým termínom súhlasí prezidentka i všetky parlamentné strany okrem OĽaNO a SaS. Remišová označila za totálny amaterizmus, že sa Smer-SD pri odvolávaní vlády nedohodol so stranou SaS aj na termíne predčasných volieb.

Remišová Fica skritizovala za to, že sa zúčastnil na pochode za mier, kde ľudia vyjadrovali aj podporu Rusku. „Účasť bývalého premiéra na mítingu, kde sa vykrikuje sláva Putinovi a sláva Rusku pokladám za nevlastenecké a neslovenské,“ vyhlásila.

Fico reagoval, že mu nikto nezabráni chodiť na takéto akcie. Zdôraznil, že ľudia v demokracii majú právo vyjadriť svoj názor. V tejto súvislosti tiež skritizoval RTVS za to, že o pochode podľa neho informovala neobjektívne.

V diskusii sa dotkli aj témy vojny na Ukrajine. Sankcie proti Rusku podľa Fica nepomáhajú, potrebné sú podľa neho mierové rokovania. Zopakoval, že nepodporuje dovoz zbraní Ukrajine. Vicepremiérka zdôraznila, že každý si želá mier a Európska únia, ktorá dodáva na Ukrajine zbrane, vraj robí všetko preto, aby k nemu prišlo.