Úvod Z DOMOVA Remišová zverejnila zoznam ľudí “na odstrel”. Postupne si ich odškrtáva

Remišová zverejnila zoznam ľudí “na odstrel”. Postupne si ich odškrtáva

Veronika Remišová. (Foto: archív)

Vicepremiérka pre informatizáciu a podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová od parlamentných volieb vyhlasuje, že chce bojovať proti korupcii v štátnej správe. Pre podozrenia z korupcie pritom už skončili v rukách polície viacerí štátni zamestnanci, ktorých stíhajú väzobne. Podpredsedníčka vlády si ich už „odškrtla“ zo zoznamu, na ktorom je však spolu s ľuďmi obvinenými z vážnych zločinov aj policajný prezident či generálny riaditeľ RTVS.

Zoznam s názvom „Za spravodlivé Slovensko bez korupcie“, na ktorom su mená a fotografie ľudí vo verejných funkciách, menovaných počas vlády Smeru, zverejnila Veronika Remišová na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti spolu s krátkym komentárom.

Fotka bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru, ktorého stíha polícia väzobne je na Remišovej zozname preškrtnutá. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho obvinil z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Podobne ako Kičura skončila na zozname vicepremiérky aj bývalá predsedníčka Úradu na ochranu osobných údajov Soňa Pötheová, ktorú parlament zbavil funkcie, keď sa ukázalo, že mala komunikovať s Mariánom Kočnerom obžalovaným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a odsúdeným v kauze zmenky na 19 rokov väzenia.

Tretím „odpísaným“ človekom na Remišovej zozname je dnes už bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch, ktorého pre podozrenie z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spolupáchateľstvom stíhajú väzobne podobne ako Kičuru.

Všetci vyššie menovaní sú obvinení alebo podozriví zo závažnej trestnej činnosti či napojenia na mafiu. Na zozname vicepremiérky pre informatizáciu je aj ďalšia pätica ľudí, ktorí sa dostali do štátnych funkcií za vlády Smeru a ešte v nich pôsobia. Podľa Remišovej je tomu tak napriek jasne deklarovanej nedôvere zo strany vládnej koalície.

„Takmer každý deň sa dozvedáme ďalšie informácie o podozreniach smerujúcich k nominantom vlád Smeru. Mnohí ešte stále zostávajú vo svojich funkciách aj napriek jasne deklarovanej nedôvere.

Šéf daňových kriminalistov Makó vo svojej funkcii dávno nemá čo robiť, naopak, má vysvetľovať prácu svojho úradu za vlády Smeru, ako aj väzby na firmy, ktoré zarábajú na štáte, či dokonca vzťahy s bödorovcami,“ píše vicepremiérka v komentári k zoznamu zverejnenom na sociálnej sieti.

Exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek je tiež nominant Smeru, ktorý má podľa Remišovej namiesto štátnej funkcie vysvetľovať, ako sa rozdávali dotácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry – aj firmám blízkym bödorovcom.

Na zozname ľudí, ktorých treba ako nominantov Smeru podľa vicepremiérky odstrániť zo štátnej správy, figuruje tiež policajný prezident Milan Lučanský, ktorý nedávno prišiel rozhodnutím Úradu pre ochranu verejných činiteľov o osobného šoféra a ochrankára v jednej osobe.

Remišovej zoznam. (Reprodukcia: internet)

„Policajný prezident Lučanský ešte ako šéf inšpekcie roky nepriniesol očistu v polícii, hoci dlhodobo existovali vážne podozrenia z prenikania mafie na najvyššie miesta,“ uvádza Remišová o šéfovi polície.

Ďalším, ešte nepreškrtnutým na zozname je generálny riaditeľ sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny. Exminister dopravy je podľa vicepremiérky „zodpovedný za škandalózny mýtny tender“ a „naďalej šéfuje Sociálnej poisťovni, napriek jasnej nedôvere občanov aj politikov“.

Na zozname Veroniky Remišovej figuruje ešte jedno meno, o ktorom však vicepremiérka pre informatizáciu z neznámych dôvodov nič nepíše. Ide o generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka. Rovnako ako ostatní na zozname, aj Rezník pritom nastúpil do funkcie šéfa verejnoprávneho telerozhlasu za predošlej vlády a čelí kritike súčasného kabinetu.

Predseda mediálneho výboru Národnej rady SR, poslanec za OĽaNO a bývalý redaktor spravodajstva RTVS Kristián Čekovský navrhuje, aby bol v RTVS vykonaný finančný audit. Ide o podozrenia z údajného nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami vo verejnoprávnom médiu.