Úvod ZO ZAHRANIČIA Reportéri bez hraníc: Súdy musia objasniť úlohu princa Salmána vo vražde Chášukdžího

Reportéri bez hraníc: Súdy musia objasniť úlohu princa Salmána vo vražde Chášukdžího

Džamál Chášukdží. (Foto: archív)

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) po zverejnení správy USA o vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího verí, že bude nasledovať konkrétne trestné stíhanie osôb zodpovedných za tento zločin.

„Správa len zdôrazňuje dôležitosť nezávislého a zákonného vyšetrovania tejto neuveriteľne brutálnej vraždy. Osoby za ňu zodpovedné musia byť potrestané,“ uviedol výkonný riaditeľ RSF Christian Mihr v sobotu v Berlíne vo vyhlásení.

„Nezávislé súdy musia teraz zabezpečiť spravodlivosť a objasniť, za čo presne je zodpovedný saudskoarabský princ Muhammad bin Salmán,“ dodal Mihr z organizácie na ochranu novinárov. Chášukdžího zavraždilo 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule špeciálne komando z Rijádu.

Novinár v ten deň vošiel do priestorov konzulátu, aby si vyzdvihol dokumenty potrebné na sobáš. Vonku ho čakala snúbenica. Z konzulátu však nikdy nevyšiel a neskôr vyšlo najavo, že jeho telo bolo rozštvrtené. Stále nejestvujú nijaké stopy po jeho tele.

Chášukdží bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no potom sa stal kritikom tamojšieho režimu. Žil v dobrovoľnom exile v Spojených štátoch amerických a písal pre denník The Washington Post, pričom často kritizoval saudskoarabské kráľovstvo.

V odtajnenej správe amerických špionážnych služieb sa uvádza, že operáciu na zadržanie alebo zavraždenie Chášukdžího schválil samotný korunný princ Salmán. Saudská Arábia túto správu odmietla ako nepravdivú.

„Nesmieme zabúdať, že korunný princ a ďalší vysokopostavení predstavitelia kráľovského dvora sú zodpovední za systematické a rozsiahle prenasledovanie novinárov,“ napísal Mihr. Dodal, že v súčasnosti je v krajine uväznených najmenej 33 profesionálov z médií.