Úvod Z DOMOVA Reštaurácie, bary, kaviarne a fitnescentrá napriek Matovičovmu zákazu otvárajú prevádzky

Reštaurácie, bary, kaviarne a fitnescentrá napriek Matovičovmu zákazu otvárajú prevádzky

Foto: archív

Reštaurácie, kaviarne a bary napojené na iniciatívu Bojujeme za naše gastro v utorok 8. decembra opäť otvárajú pre hostí svoje prevádzky aj v interiéri. Urobia tak napriek vládnym nariadeniam, podľa ktorých môžu jedlo a nápoje podávať len na vonkajších terasách a ako výdaj jedla. Oznámil to šéf iniciatívy Miroslav Heredoš.

Podľa neho malo ísť o 40 prevádzok v Košiciach. Nakoniec sa pre tento krok rozhodla väčšina z 1100 členských prevádzok na celom Slovensku. Ako dodal, ich majiteľom už jednoducho dochádza trpezlivosť. Svoje podniky majú z dôvodu protiepidemických opatrení už niekoľko mesiacov zatvorené. Nemajú peniaze na nájom a sú nútení prepúšťať zamestnancov.

Otvorenie  prevádzok zdôvodnili viacerými právnymi analýzami, podľa ktorých bol núdzový stav na Slovensku predĺžený nezákonne. Protipandemické opatrenia označujú za nelogické a pomoc, ktorú im štát poskytuje na prežite, za nedostatočnú. V otvorených prevádzkach chcú aj naďalej dodržiavať hygienické opatrenia a rozostupy pri stoloch.

„Chceme fungovať aj my v normálnom režime, v takom istom ako fungujú veľkoobchody, obchody, supermarkety. Chceme byť otvorení v rovnakom móde ako sú otvorené kiná, divadlá alebo kostoly,“ vyhlásil Heredoš.

„Menšie, ale aj väčšie prevádzky postupne krachujú, a to napriek tomu, že dodnes nemáme presné dáta, koľko ľudí sa v reštauráciach nakazilo. Gastro však v nijakom prípade nie je šíriteľom nákazy COVID-19.

Foto: Pavel Kapusta

Podľa oficiálnej odpovede Úradu verejného zdravotníctva sa totiž k 12. októbru ‘nakazilo’ v priestoroch reštaurácií iba 20 hostí,“ pokračoval. Hlavný hygienik Ján Mikas im vraj navyše povedal, že jeho úrad nedisponuje informáciami, prečo sú interiéry reštaurácií zavreté.

Rovnaký názor zdieľa a k otváraniu prevádzok sa pripojila aj iniciatíva Zachráňme gastro. Podnikatelia v gastre, ktorí nemajú šancu na zmysluplné donášky, okienkový predaj, či terasy, sú podľa nej zúfalí. Nikto im totiž nepomohol s fixnými nákladmi na udržanie si prevádzky, ako sú energie, stráženie, platby licencií a podobne.

K iniciatíve Bojujeme za naše gastro sa tiež prifala Únia fitness centier Slovenska. „Obrovské množstvo členov únie otvorí svoje prevádzky, pripájame sa k iniciatíve,“ avizoval jej šéf Pavel Kiseľ.

„Samozrejme, ľudia majú strach, ale čo im zostáva? Už sú v takom štádiu, že nemajú čo stratiť. Buď teraz otvoria a uvidia, čo bude ďalej, alebo o pár dní vyhlásia bankrot,“ doplnil Kiseľ.

Situáciu sa dlhé mesiace snažili riešiť s predstaviteľmi vlády, po deviatich mesiacoch rokovaní však dodnes nedostali štátnu pomoc, ani jednoznačnú právnu ochranu. Pre majiteľov sú prevádzky jediným zdrojom príjmu, ich celoživotné úspory. Kiseľ povedal, že sa rozprávali s viacerými predstaviteľmi vrcholovej exekutívy štátu, no všetky debaty sa vraj skončili slovami, že aj tak o všetkom rozhoduje samotný Igor Matovič.

Milan Uhrík. (Foto: Michaela Kolimárová)

“Matovič dokázal prevrátiť opäť všetko naopak… aj definíciu štrajku. Svojimi absurdnými akciami donútil ľudí k absurdným reakciám. Mnohí majitelia reštaurácií a barov už prepísali prevádzky na virtuálne eseročky a otvorili aj napriek vládnym zákazom. Keď dostanú pokutu, tak nemajetnú eseročku zrušia. Mnohé fitká zasa mali a majú otvorené na čierno, na báze súkromných klubov…

Prečo to robia? Lebo im ide o prežitie a jednoducho už nemajú čo stratiť. Nielen majitelia, ale aj rodiny desiatok tisíc ľudí, ktorí pracujú v týchto prevádzkach ako obsluha. Za každou zatvorenou prevádzkou treba vidieť aj dieťa, ktorému rodičia nemajú za čo kúpiť vianočné darčeky alebo dokonca ani potraviny.

Za núteným dlhodobým zatvorením gastro prevádzok, barov a športových klubov netreba hľadať nejaké epidemiologické štúdie. Opäť ide len o (s)prostý Matovičov osobný a politický konflikt so SaS-kou, ktorá má na starosti hospodárstvo, školstvo a šport. Matovič už nie raz odkázal zástupcov týchto odvetví, nech idú nadávať SaS-károm. O to mu ide.

Plošné zatváranie prevádzok, škôl a športových klubov aj v nerizikových oblastiach je primitívne a nelogické. A ako vidíme na číslach, nevedie k riešeniu problému. Ľudová strana Naše Slovensko stojí jednoznačne na strane rodín zúfalých majiteľov a zamestnancov prevádzok.

Tie vláda už dlhodobo a systematicky svojimi spormi, chaosom a aroganciou ničí. Držíme palce! Ľudia, vstávajte! Podporíme vás ako vládzeme!” napísal k téme vo svojom statuse na sociálnej sieti europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík.

„Vyzývam každého zodpovedného človeka k zodpovednosti. Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii. Ak toto urobia reštaurácie a fitnescentrá, zavedú anarchiu,“ zareagoval na aktuálnu situáciu premiér Igor Matovič. Apeloval na nich, že v aktuálnej epidemiologickej situácii takýmto krokom urobia to najhoršie, čo môžu urobiť.

Igor Matovič. (Foto: archív)