Úvod ZO ZAHRANIČIA Do reštaurácií budú chodiť len zaočkovaní, navrhuje nemecký minister zdravotníctva

Do reštaurácií budú chodiť len zaočkovaní, navrhuje nemecký minister zdravotníctva

Foto: archív

Ľudia, ktorí sa zaočkujú proti koronavírusu, by mali mať privilégiá, myslí si nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Navrhuje, aby napríklad do reštaurácií mohli chodiť len zaočkovaní. Prístup do nemocníc, na radnicu alebo do hromadnej dopravy však podľa neho obmedzovať nemožno.

Uvažovať o zvláštnych privilégiách považuje Spahn za „správne a dôležité“. Súkromný a obchodný sektor má podľa neho v tejto oblasti väčšiu voľnosť. Podľa jeho chápania by „napríklad pizzeria bola len pre zaočkovaných“.

Priznáva však, že zatiaľ nie je jasné, či vakcína chráni aj pred prenosom koronavírusu. Nevie sa ani to, či by mohli zaočkovaní ľudia naďalej infikovať ostatných. Politici pritom donedávna vyhlasovali, že nijaké obmedzovania pre odporcov vakcinácie nepripravujú.

Minimálne dovtedy, kým bude dostatok vakcín pre všetkých. V tom momente, keď bude k dispozícii dosť vakcín, sa odporcovia očkovania podľa prezidenta nemeckej lekárskej komory Klausa Reinhardta nebudú môcť „spoliehať na ohľaduplnosť spoločnosti“.

„Musíte žiť s rizikom, že vážne ochoriete na COVID-19. Nemôžete si brať spoločnosť ako rukojemníka,“ tvrdí Reinhardt. Myslí si, že záujem o očkovanie bude postupne stúpať. „Zaočkovaní sa prestanú báť pandémie, budú sa cítiť lepšie a uvoľnenejšie. To bude nákazlivé, ale v pozitívnom zmysle.“