Úvod Z DOMOVA Rezník chce byť šéfom RTVS aj v ďalšom funkčnom období

Rezník chce byť šéfom RTVS aj v ďalšom funkčnom období

Jaroslav Rezník (Foto: archív)

O post generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa uchádzajú Jaroslav Rezník, Tibor Búza, Ivan Golian, Ľuboš Machaj, Daniel Živica, Peter Badač, Vladimír Seman a Peter Janků. Mená oznámili na pôde Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá počas otvárania obálok s ohlásenými kandidatúrami.

Okrem súčasného riaditeľa verejnoprávneho média Rezníka, ktorý bol v minulosti generálnym riaditeľom Slovenského rozhlasu i Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, a ktorému mandát uplynie koncom júla, sa s RTVS spája aj niekdajšie pôsobenie Búzu a Machaja, ktorí v minulosti pôsobili na postoch programových riaditeľov televíznej a rozhlasovej sekcie.

Búza bol po nástupe Dzurindovej vlády aj šéfredaktorom spravodajstva STV, kde sa podieľal na politicky motivovaných personálnych čistkách. Machaj bol pred pôsobením v Slovenskom rozhlase programovým riaditeľom súkromného Rádia Twist.

Golian pôsobil ako vrcholový manažér v oblasti telekomunikácií, v súčasnosti je členom zboru poradcov predsedu vlády SR pre oblasť digitalizácie. Živica pracuje na manažérskych pozíciách v oblasti komunikačnej a marketingovej stratégie.

Badač je filmový producent, Janků je známy ako pesničkár, scénograf a publicista, Seman je moderátor a autor publicistických i dokumentárnych diel. Výbor prijal poštou ešte jednu prihláška, ktorej však chýbali podklady a kontaktné údaje, ktoré musia byť povinnou prílohou kandidatúry. Z tohto dôvodu bola vyradená.

Predseda výboru Kristián Čekovský pripomenul, že v koalícii jestvuje dohoda na verejnej voľbe generálneho riaditeľa RTVS. „Výber tak bude výrazne profesionálnejší a transparentnejší ako v minulosti,“ zdôraznil.

Podpredsedníčka parlamentného mediálneho výboru Jana Žitňanská vníma pozitívne počet i profily kandidátov. „Sú to profesionáli, ktorých poznáme, bude to teda o kvalite ich projektov a prezentácii a som si istá, že z týchto kandidátov vyberieme naozaj toho najlepšieho.”

Verejné vypočutie kandidátov je na programe 13. júna, voľba sa má v pléne parlamentu uskutočniť koncom júna. Na verejnom vypočutí budú kandidátom klásť otázky aj členovia odbornej komisie zriadenej výborom, v ktorej majú mať zastúpenie experti z oblasti médií, ale aj zástupcovia akademickej a kultúrnej obce, tretieho sektora, menšín a znevýhodnených skupín.