Úvod Spoločnosť Rezník: V RTVS nie je nijaká normalizácia

Rezník: V RTVS nie je nijaká normalizácia

Foto: archív

Nijaká politická moc nezasahovala, nezasahuje a nebude zasahovať do vysielania RTVS. Na rokovaní Výboru NR SR pre kultúru a médiá to uviedol generálny riaditeľ verejnoprávneho média Jaroslav Rezník. “Zároveň zdôrazňujem, že kým na tomto poste budem, nebude do vysielania RTVS zasahovať ani nijaká iná moc,” vyhlásil Rezník, ktorý pred výbor predstúpil na základe návrhu podpredsedu NR SR a člena výboru Bélu Bugára.

Rezník dal svoje vyjadrenia do súvislosti s medializovaným vyhlásením časti novinárskej obce, označujúcej posledné kroky vedenia RTVS ako umlčiavanie kritikov. “To, čo spustilo túto lavínu, je fakt, že sa vedenie spravodajstva rozhodlo nepredĺžiť spoluprácu so štyrmi redaktormi,” skonštatoval Rezník s tým, že za éry jeho predchodcov skončila RTVS spoluprácu so stovkami zamestnancov vrátane redaktorov.

Jarjabek: Súčasná situácia bola zasiata dávno
“Napriek tomu, čo sa v médiách objavuje, deklarujem, že spravodajstvo RTVS pracuje slobodne,” zdôraznil Rezník. Uviedol, že ho veľmi znechucuje spájanie RTVS s pojmom normalizácia. “Normalizácia je vtedy, keď nechcete súhlasiť, že udalosti z augusta 1968 boli bratskou pomocou, ale stojíte za tým, že to bola okupácia a následkom toho vás vyhodia z práce a ďalších päť rokov si neškrtnete ani na stavbe,” povedal.

Ohradil sa i proti slovám o zrušení investigatívy v RTVS. “Urobili sme kroky, vďaka ktorým má tento druh publicistky oveľa väčšiu sledovanosť,” zdôraznil. Potvrdil aj prípravu pokračovania Reportérov, ktorí by sa do vysielania mali dostať na jeseň v profesionálnejšom formáte, ako tomu bolo v predchádzajúcom období.

Foto: archív

Podľa bývalého ministra kultúry Mareka Maďariča situácia v RTVS nie je dobrá, označil ju dokonca za kritickú.

“Ak 60 redaktorov napíše list verejnosti, toto nie je znak dobrej situácie,“ povedal. Myslí si, že na súčasnej situácii v RTVS majú veľký podiel viny aj politici. “Tí, ktorí pred voľbou nového generálneho riaditeľa obviňovali RTVS, že je protivládna, tí, ktorí politickú nomináciu nadradili nad profesionálne schopnosti,” povedal.

Predseda výboru Dušan Jarjabek Maďaričove slová vníma ako potvrdenie toho, že sa exminister kultúry nevyrovnal s tým, že Rezníka zvolilo v parlamente 95 poslancov. “To nie sú len poslanci vládnej koalície, to je ústavná väčšina,” upozornil.

Takisto poznamenal, že ak sa spomína otvorený list nespokojných redaktorov, je potrebné spomenúť aj to, že od redaktorov RTVS dostali pred voľbou generálneho riaditeľa poslanci list, aby nevolili Rezníka, ale Václava Miku. “Tá súčasná situácia bola zasiata dávno pred voľbou riaditeľa RTVS,” poznamenal Jarjabek.

Tiež pripomenul ostrú kritiku, ktorú si vyslúžilo nadštandardné odmeňovanie členov manažmentu v období Miku. Pýtal sa preto, či pretrvávajú 6 až 8-tisícové platy. “Kasty už nie sú,” povedal Rezník, podľa ktorého vedenie RTVS razí cestu spravodlivého odmeňovania. “A v tomto zmysle si nemyslím, že manažment má byť úplne odtrhnutý od ostatných,” dodal.

Béla Bugár poznamenal, že manažment RTVS veci, ktoré sa „prepierajú“ v médiách, odkomunikovať lepšie. Súčasne vyjadril znechutenie nad tým, čo si o tejto téme prečíta v médiách. “Myslím si, že aj keby tu padli akékoľvek argumenty, niektorých by aj tak nezaujímali, pre nich je to rozhodnuté,“ uviedol ohľadom medializovaného vyhlásenia skupiny novinárov.

Prezident je znepokojený
K situácii v RTVS sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska. Na sociálnej sieti napísal, že “s veľkým znepokojením sleduje, čo sa aktuálne deje v RTVS”. Vyjadrenia redaktorov o cenzúre, prepúšťanie novinárov za to, že prejavili svoj názor, považuje za neprípustné.

Foto: archív

“Očakávam, že zodpovedné inštitúcie – parlamentný výbor, ministerstvo kultúry aj televízna rada urobia potrebné kroky na ochranu práce novinárov v RTVS a kvality obsahu vysielania,” napísal Kiska. Slovensko podľa jeho slov patrí medzi krajiny, kde médiá plnia úlohu strážcu demokracie a tam, kde zlyhávajú štátne orgány, odhaľujú korupciu, klientelizmus a upozorňujú na chyby inštitúcií.

Politickí väzni združení vo Zväze protikomunistického odboja (ZPKO) reagovali na aktuálne dianie vo verejnoprávnom telerozhlase verejným vyhlásením, v ktorom žiadajú vedenie RTVS o zákonný a ústavný chod média verejnej služby.

Zdôrazňujú najmä názorovú pluralitu, vyváženosť, objektívnosť a nestrannosť spotov a šotov spravodajstva oboch organizačných zložiek. Takisto žiadajú, aby v spravodajstve a publicistike vedenie zabezpečilo pluralitu informačných zdrojov a rôznorodosť oslovovaných expertov.

ZPKO protestuje proti propagandistickému štýlu informovania ako z éry totalitných čias skupinou redaktorov okolo Zuzany Kovačič Hanzelovej.

“Keďže sa Slovenská republika  podľa ústavy neviaže na nijakú ideológiu žiadame, aby zo spravodajstva a publicistiky RTVS zmizli prvky agresívnych ideológií neomarxizmu, multikulturalizmu a genderizmu,” píše sa vo vyhlásení. Pod vyhlásenie sa okrem iných podpísali publicista a hudobník Ján Litecký Šveda, expolitik a publicista Rafael Rafaj, expolitička a novinárka Eva Zelenayová, duchovný a bývalý redaktor STV Ján Košiar, či niekdajší politik a historik Jozef M. Rydlo.