Úvod Politika Rezort obrany skončil rokovania s USA o 105 miliónoch na modernizáciu vojenských...

Rezort obrany skončil rokovania s USA o 105 miliónoch na modernizáciu vojenských letísk

Letisko Sliač. (Foto: archív)

Slovenské ministerstvo obrany skončilo rokovania s Američanmi o investícii do našej obrany. 105 miliónov eur malo byť použitých na modernizáciu slovenských vojenských letísk. Rezort obrany argumentuje, že prijatie tejto investície spolu s ďalšími podmienkami, ktoré s ňou súvisa, by bolo zásahom do suverenity Slovenska.

„Rezort obrany považuje za ohrozenie, resp. obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas,“ píše rezort v stanovisku.

Podľa ministerstva obrany bola ponúknutá pomoc iba „zameraná výhradne na budovanie zariadení a objektov, ktoré slúžia prioritne pre rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu, resp. využitie pre akékoľvek účely.“ Podľa rezortu obrany táto ponuka nezodpovedala požiadavkám Ozbrojených síl SR.

Ako uvádza rezort, poskytnutie financií bolo viazané na prítomnosť amerických vojakov na našom území a že „takéto pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí.“

Andrej Danko. (Foto: archív)

Krok ministerstva obrany kritizovalo ministerstvo zahraničia, ktoré na dohode s Američanmi pracovalo. Rezort diplomacie pripomína, že obrana s ním, ani s inými stranami, ako sú Bezpečnostná rada štátu, vláda, či koaličná rada, rozhodnutie odstúpiť od rokovaní neprediskutovala.

Rezort zároveň upozorňuje, že v prípade, že Slovensko od dohody odstúpi, bude jedinou členskou krajinou NATO, ktorá tak urobí. „Ministerstvo nezaznamenalo, že by prišlo k ohrozeniu suverenity tých členských štátov NATO, ktoré podobnú dohodu s USA uzavreli,“ dodáva.

Rokovania o americkej investícii kritizoval šéf SNS Andrej Danko. Práve nominant národniarov, Peter Gajdoš, stojí na čele ministerstva obrany. Danko v diskusnej relácii na televízii TA3  povedal, že peniaze od Američanov treba odmietnuť. „Slovensko má dosť svojich peňazí, nikdy nijaké iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu,“ vyhlásil.