Úvod Z DOMOVA Rezort práce navrhuje zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur

Rezort práce navrhuje zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur

Foto: archív

Ministerstvo práce predloží na rokovanie vlády návrh nariadenia na zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 580 eur zo súčasných 520 eur, ale s nesúhlasom zástupcov zamestnávateľov, ktorí mali k návrhu výhrady na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. Sociálni partneri, ako aj rezort práce sú pritom ochotní rokovať aj o odpojení minimálnej mzdy od príplatkov.

„Jednotne všetci sociálni partneri boli proti návrhu, odborári navrhovali viac, zamestnávatelia menej,“ zhodnotil minister práce Ján Richter (Smer-SD). Podľa ministra nebol až taký problematický samotný návrh výšky minimálnej mzdy, ale najmä nadväzujúcich 42 príplatkov, ktoré sa odvíjajú od minimálnej mzdy. „Som pripravený diskutovať o tom, že by príplatky za nočnú či sviatky boli oslobodené od daní a odvodov,“ priblížil Richter.

Odborári naďalej trvali na razantnejšom raste minimálnej mzdy na 607,80 eura. Vychádzajú pritom zo 60 percent priemernej predpokladanej mzdy v národnom hospodárstve. Pôvodne navrhovali 635 eur, po vyhodnotení štatistík však návrh upravili. Zamestnávatelia zase presadzovali zvýšenie na 552,20 eura.

Richter zároveň avizoval, že ministerstvo plánuje pripraviť k poslaneckej novele Erika Tomáša a Roberta Fica o minimálnej mzde pozmeňujúci návrh týkajúci sa verejného obstarávania práce, aby platy neboli pod úrovňou minimálnej mzdy. Týka sa to napríklad SBS alebo upratovacích služieb.