Úvod ZO ZAHRANIČIA Riaditeľ CIA sa mal v Kyjeve tajne stretnúť so Zelenským

Riaditeľ CIA sa mal v Kyjeve tajne stretnúť so Zelenským

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns minulý týždeň tajne navštívil Kyjev, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pod podmienkou anonymity to uviedol predstaviteľ Spojených štátov.

Nemenovaný predstaviteľ USA odmietol priblížiť, o čom Burns a Zelenskyj hovorili. Burns opakovane Zelenského informuje o zisteniach amerických tajných služieb týkajúcich sa plánov a zámerov ruskej ofenzívy na Ukrajine.

Šéf CIA sa stretol aj s predstaviteľmi ukrajinských spravodajských služieb. Podľa novín The Washington Post diskutoval Zelenskyj s vysokopostavenými členmi spravodajských služieb Ukrajiny o tom, ako dlho môže Kyjev ešte rátať s podporou USA po tom, čo si republikáni po novembrových priebežných voľbách zabezpečili tesnú väčšinu v Snemovni reprezentantov.

Zelenskyj a jeho poradcovia mali po stretnutí s Burnsom údajne pocit, že podpora USA je naďalej silná, dodal The Washington Post. Spojené štáty oznámili ďalší rozsiahly balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v celkovej hodnote 2,5 miliardy dolárov. USA jej dodajú 90 obrnených bojových vozidiel Stryker, ako aj dodatočných 59 bojových vozidiel pechoty Bradley a muníciu.