Úvod Z DOMOVA Richard Sulík končí ako minister hospodárstva, odstúpi aj ministerka spravodlivosti Kolíková

Richard Sulík končí ako minister hospodárstva, odstúpi aj ministerka spravodlivosti Kolíková

Richard Sulík. (Foto: archív)

Predseda SaS Richard Sulík končí na poste ministra hospodárstva. Oznámil to na mediálnom brífingu s tým, že demisiu už doručil prezidentke Zuzane Čaputovej. „Za SaS sme týmto splnili Matovičove osobné personálne požiadavky, týkajúce sa vlády, a môže prísť k jej rekonštrukcii, ako to požadujeme už vyše týždňa,“ povedal Sulík.

Premiérovi Igorovi Matovičovi podľa jeho slov už nič nebráni podať demisiu. Ak však Matovič zostane členom vlády, chce ostať jej členom aj Sulík. „Teraz je Matovič ten, ktorý by mal podať demisiu. V momente, ako podá demisiu predseda vlády, sa končí funkčné obdobie všetkým ministrom,“ vysvetlil Sulík.

Dodal, že demisiu podáva preto, aby tak urobil aj premiér a mohla sa začať rekonštrukcia vlády. Matovič žiadal aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej, tá sa zatiaľ odísť nechystá.

SaS trvá na odchode premiéra, inak odídu z vlády aj ich ostatní ministri. „SaS nebude vo vláde pod vedením Igora Matoviča, Igor Matovič nie je spôsobilý viesť vládu, nemá na to manažérske ani osobnostné predpoklady,“ zopakoval.

Sulík nevylúčil, že by sa po rekonštrukcii vlády do pozície niektorého jej člena vrátil, preferoval by ministerstvo hospodárstva, ktoré viedol dodnes. SaS odmieta zmenu počtu ministerstiev. Nevidí dôvod na zmenu programového vyhlásenia vlády ani koaličnej zmluvy. Považuje ich za rozumné.

Popredseda NR SR Juraj Šeliga zo strany Za ľudí je ochotný odísť z funkcie podpredsedu Národnej rady SR a splniť tak Matovičovu podmienku na vlastné odstúpenie a rekonštrukciu vlády. Jeho stranícka kolegyňa, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková oznámila, že v utorok odstúpi z funkcie.

Hnutie OĽaNO berie na vedomie demisiu ministra hospodárstva Richarda Sulíka, vníma aj stanovisko strany Za ľudí. Premiér Igor Matovič v najbližších dňoch pozve Sulíka na rokovanie o ďalšom vývoji pri rekonštrukcii vlády. Informoval o tom hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

OĽaNO konštatuje, že aj strana Za ľudí je ochotná pokračovať v rokovania o ďalšom postupe. „Termíny, v ktorých premiér a predseda hnutia OĽANO uskutoční rokovanie s predsedom strany SaS Richardom Sulíkom a predsedníčkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou, spresníme po dohode s uvedenými politikmi,“ priblížil Bystriansky.