Mnohí návštevníci Ríma sú v posledných mesiacoch rozčarovaní, keď sa vyberú na dve miesta, ktoré patria k najväčším turistickým atrakciám večného mesta – k Španielskym schodom a Fontáne di Trevi.

Záujem turistov neutícha
Na obidvoch totiž prebieha generálna rekonštrukcia, takže si ich nemožno vychutnať v plnej kráse a fotografie pamiatok s lešením tiež nepôsobia najfotogenickejšie.

Napriek tomu záujem turistov o ne neutícha: ruch v ich okolí je porovnateľný s tým, aký býval pred ich opravou. Fontána di Trevi je dnes obkolesená priehľadnou stenou, spoza ktorej môžu turisti detailne sledovať, fotografovať a nakrúcať postup rekonštrukčných prác. Otcovia mesta preto hovoria o projekte ako o “výstavnej rekonštrukcii“.

S momentálne opravovanou Fontánou di Trevi sa spája legenda, podľa ktorej hádzanie mincí do fontány pomáha splniť tajné sny alebo nájsť si novú lásku. Vhodená minca do vody vraj tiež znamená, že sa do večného mesta ešte vrátite. Je zaujímavé, že mince turisti hádžu aj do prázdneho bazéna rekonštruovanej fontány. Z vody sa každoročne vyzbierajú mince v hodnote takmer milión eur a suma podľa oficiálnych údajov neputuje na opravy pamiatok, ale na iné charitatívne účely. (Foto: Pavel Kapusta)
S momentálne reštaurovanou Fontánou di Trevi sa spája legenda, podľa ktorej hádzanie mincí do fontány pomáha splniť tajné sny alebo nájsť si novú lásku. Vhodená minca do vody vraj tiež znamená, že sa do večného mesta ešte vrátite. Je zaujímavé, že mince turisti hádžu aj do prázdneho bazéna rekonštruovanej fontány. Z vody sa každoročne vyzbierajú mince v hodnote takmer milión eur a suma podľa oficiálnych údajov neputuje na opravy pamiatok, ale na iné charitatívne účely. (Foto: Michaela Kolimárová)

Niektorí návštevníci si myslia, že byť pri rekonštrukcii týchto svetoznámych miest je rovnako atraktívne, ako vidieť kompletnú panorámu schodov s kostolom Trinità dei Monti a fungujúcu fontánu z 18. storočia.

ZADLŽENÁ TALIANSKA VLÁDA ANI SAMOSPRÁVA HLAVNÉHO MESTA NEMÁ PENIAZE NA OPRAVY VZÁCNYCH PAMIATOK.

Tých je v krajine požehnane – podľa údajov UNESCO sa v Taliansku nachádza až 55 percent umeleckých a historických pamiatok sveta. Oslovili preto súkromný sektor a našli bohatých mecenášov, ochotných investovať do reštauračných prác.

Španielske schody boli zrekonštruované vďaka financiám firmy Bulgari. Momentálne prebieha obnova kostola Svätej trojice, ktorý je súčasťou koloritu tohto čarovného miesta. (Foto: Michaela Kolimárová)
Španielske schody boli zrekonštruované vďaka financiám firmy Bulgari. Momentálne prebieha obnova kostola Svätej trojice, ktorý je súčasťou koloritu tohto čarovného miesta. (Foto: Michaela Kolimárová)

Milióny sponzorských eur
Napríklad výrobca obuvi Tod’s nedávno venoval celú sumu potrebnú na obnovu rímskeho Kolosea – 25 miliónov eur a v krátkom čase zverejnia aj meno sponzora opravy zvyškov historických stavieb v Pompejach.

Ani rekonštrukcie Španielskych schodov a barokovej Fontány di Trevi, započaté v minulom roku, sa neobišli bez donorov. Výrobca klenotníckeho a luxusného tovaru Bulgari prispel sumou 1,5 milióna eur na opravu schodiska spájajúceho Španielske námestie s kostolom Svätej trojice.

Firma má neďaleko Španielskych schodov svoju najnavštevovanejšiu predajňu v Ríme. Momentálne sa rekonštruuje kostol. Je obohnaný lešením, ktoré maskuje obrovské plátno s vyobrazením chrámu.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta

Celkový rozpočet na opravu Fontány di Trevi, známej aj z kultového Felliniho filmu Sladký život, dosiahol 2,5 milióna eur. O potrebe rekonštrukcie sa hovorilo už dávnejšie, keď sa však v roku 2012 zrútili niektoré prvky sochárskej výzdoby, kompetentní museli začať konať.

REKONŠTRUKCIA SKVOSTU NAPÁJANÉHO ZO STAROVEKÉHO RÍMSKEHO AKVADUKTU MÁ TRVAŤ DO TOHTOROČNEJ JESENE.

Účet za opravu Fontány di Trevi zaplatí ďalšia súkromná spoločnosť – francúzska LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

Získali aj rodinu Saudov
Pre firmu je to pozitívna reklama a za svoju dobročinnosť nepožaduje protislužby, ako je to v prípade majiteľa spoločnosti Tod’s Diega Della Vallea, sponzora opravy Kolosea. Ten ako protislužbu získal právo 15 rokov používať logo Kolosea a na vstupenkách, ktoré si ročne kúpi 6 miliónov návštevníkov, bude umiestnená značka jeho firmy.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

TALIANI NEUSTALI V HĽADANÍ NOVÝCH SPONZOROV OBNOVY HISTORICKÝCH SKVOSTOV.

Starostovi Ríma sa prednedávnom podarilo presvedčiť bohatú kráľovskú rodinu Saudov, aby zaplatili projekty rekonštrukcií ďalších deviatich rímskych historických skvostov.

Sú medzi nimi napríklad hrobka rímskych cisárov – Augustovo mauzóleum, bývalá škola pre gladiátorov Ludus Magnus či stará rímska nádrž, ktorá zásobovala komplex kúpeľov vybudovaných za cisára Trajána.

„Taliansko je krajina kultúry, preto vyzývam podnikateľov: Na čo čakáte? Pokiaľ môže pamiatku zachrániť súkromný investor, pýtam sa, prečo mu to neumožniť?“ vyhlásil taliansky premiér Matteo Renzi.

Fontána di Trevi v rekonštrukcii: