Úvod Z DOMOVA Fico o Ukrajine: Je to najskorumpovanejšia krajina, ktorú riadia zbohatlíci

Fico o Ukrajine: Je to najskorumpovanejšia krajina, ktorú riadia zbohatlíci

Robert Fico. (Foto: archív)

Odporúčanie Európskej komisie (EK) udeliť kandidátsky štatút Ukrajine označil predseda Smeru-SD Robert Fico za politické rozhodnutie, prípadný vstup krajiny do Európskej únie je podľa neho otázka dlhých rokov. Ukrajinu označil za najskorumpovanejšiu krajinu, ktorú riadia zbohatlíci.

„Je to čisto politické rozhodnutie, ktoré nemá v tomto okamihu nijaký význam komentovať. Ale jedna vec je odporúčanie Európskej komisie, druhá vec je postoj veľkých štátov,“ povedal. Tie podľa neho jasne naznačujú, že nie sú nadšené tým, aby sa Ukrajina okamžite stala členom únie.

„Je to krajina, ktorá je v hroznom stave. Ak si myslíte, že Francúzi, Nemci a ďalší sú pripravení za každú cenu zasa zo spoločných peňazí ísť do ďalšieho štátu a pomáhať, ste na veľkom omyle. Politické gesto je urobené, ale realita vstupu do EÚ je otázkou dlhých rokov,“ uzavrel.

EK pod vedením predsedníčky komisie Ursuly von der Leyenovej hlasovala za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť európske smerovanie a odhodlanie k reformám. EK preto navrhuje poskytnúť mu európsku perspektívu a k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút, sa vrátiť neskôr.