Úvod Z DOMOVA Robert Fico žiada od SME ospravedlnenie za nenávistný komentár voči neočkovaným

Robert Fico žiada od SME ospravedlnenie za nenávistný komentár voči neočkovaným

Robert Fico. (Reprofoto: Michaela Kolimárová)

Šéf strany Smer-SD Robert Fico na mediálnom brífingu v NR SR infomoval, že strana podá podnet na Ústavný súd SR pre vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR o režime na hraniciach. Vyhláška z vládnej dielne umožní, aby sa osoby zaočkované proti ochoreniu COVID-19 vyhli povinnej karanténe po príchode na územie Slovenska.

Smer žiada pozastavenie jej účinnosti, pretože ju považuje za protiústavnú, hovorí o diskriminácii, obmedzení slobody pohybu či práva na prácu v prípade pendlerov. Predseda Smeru poukázal na to, že karanténa platí rovnako pre toho, kto ide na nákup do Rakúska a na dovolenku.

Kritizoval, že vládny materiál o aktualizácii cestovného semafora neupravuje, kto bude platiť PCR test, ktorým si neočkovaní môžu po piatich dňoch skrátiť karanténu. Ak je očkovanie dobrovoľné, test by mal byť podľa neho zadarmo.

„Trváme na dobrovoľnosti očkovania. Odmietame akúkoľvek mieru diskriminácie medzi zaočkovanými a nezaočkovanými. Trváme na tom, že PCR testy, ktoré môžu byť vo výbere alternatív, musia byť zadarmo,“ zhrnul Fico. Ako zdôraznil, vláda nemôže vyhláškou obmedziť ľudské práva.

Fico sa vyjadril aj k zablokovaniu novely, ktorá by umožnila podmieniť vstup do reštaurácií, plavární či hotelov očkovaním alebo PCR testom, hnutím Sme rodina. Podotkol, že tak urobili čisto z dôvodov, ktoré sú osobné a spojené s osobou predsedu hnutia Borisa Kollára. Ten podľa Fica hľadí na vlastné hotely a reštaurácie.

Smer v parlamente nehlasoval ani za očkovaciu lotériu, ktorá bola schválená hlasmi koalície. Fico hovorí o násilnom ťahaní ľudí do očkovania namiesto štandardného presviedčania. Náklady podľa neho môžu do konca roka dosiahnuť 99 miliónov eur.

Fico tiež upozornil na mediálny tlak, až agresivitu niektorých médií voči občanom ohľadne očkovania. V tejto súvislosti upriamil pozornosť na aktuálny komentár denníka SME z pera novinára Petra Schutza, z ktorého na brífingu citoval.

Denník v komentári okrem iného uverenil aj nasledovné vety: “Neočkovaní by mali kvičať ako svine na bitúnku. Na neočkovancov sa nedá ísť iba cukrom, ale treba aj poriadne dlhý bič.

Nie je jasné, čo bráni povedať, že tí, čo sa odmietajú očkovať, nie sú ľudia, ale dobytok, keďže len ich bezohľadnosť a teľacie IQ budú príčinou, že v septembri (októbri, novembri) na nás štát uvalí zákaz vychádzania.“ Fico denník SME vyzval, aby sa ľuďom za tieto kontroverzné vyjadrenia ospravedlnil.