Úvod Politika Rodičovský príspevok sa má podstatne zvýšiť

Rodičovský príspevok sa má podstatne zvýšiť

Foto: archív

Smer-SD pripravuje podstatné zvýšenie rodičovského príspevku, oznámil na tlačovej besede expremiér a šéf strany Robert Fico. Informoval, že do NR SR predkladajú zmeny, ktoré by mali znamenať navýšenie príspevku pri pracujúcej žene o 150 eur a v prípade nepracujúcej ženy o 50 eur.

Zvýšenie rodičovského príspevku by si malo zo štátneho rozpočtu vyžiadať 145 miliónov eur. „Bola na to vytvorená rezerva,“ povedal Fico. „Slovenská ekonomika si toto opatrenie určite môže dovoliť.“ Zvýšenie rodičovského príspevku o 150 eur by sa malo týkať približne polovice zo 140-tisíc poberateľov tejto dávky, druhej polovici rodičov má dávka stúpnuť o 50 eur.

„Naším cieľom bolo urobiť rozdiel medzi ženou, ktorá pracovala, a ženou, ktorá nepracovala,“ povedal Fico. Razantné zvýšenie rodičovského príspevku je podľa Fica „vlajkovou loďou“ pripravovaných sociálnych opatrení. Spomenul aj už známy návrh na zavedenie stoeurového príspevku na nákup školských potrieb pre rodičov detí, ktoré nastúpili do prvej triedy na základnej škole.

Parlament sa má podľa Fica zaoberať aj návrhom novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa má zaviesť definícia výchovy dieťaťa v súvislosti so znížením dôchodkového veku matiek. Predseda Smeru zároveň pripomenul ambíciu transformovať vianočný príspevok pre dôchodcov na trinásty dôchodok. Príspevok by sa mal podľa Fica na konci tohto roka zdvojnásobiť.

Vyššiu sumu rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali, prvýkrát zaviedla od začiatku roka 2010 vtedajšia ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Jej nástupca Jozef Mihál však od začiatku roka 2011 dve úrovne rodičovského príspevku zrušil.

Namiesto 256-eurového rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku a 164,22 pre ostatných rodičov zaviedol jednotnú sumu príspevku 190,1 eura s tým, že umožnil poberateľom rodičovského príspevku pracovať.

Rodičovský príspevok sa od 1. januára tohto roka zvýšil o 6 eur na 220,70 eura mesačne. Rodičia môžu rodičovský príspevok dostávať do troch rokov veku dieťaťa, pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa do jeho šiestich rokov.