Úvod Zdravie Rodina, ktorá necíti bolesť, zaujíma vedcov

Rodina, ktorá necíti bolesť, zaujíma vedcov

Foto: archív

To, čo bol doteraz skôr námet pre fanúšikov science-fiction a futurológov, je pre jednu taliansku rodinu už dnes bežnou dennou realitou. Britská BBC vyspovedala 52-ročnú Letiziu Marsiliovú, ktorá, nech už sa s jej telom deje hocičo, necíti bolesť. Rovnaký symptóm vykazujú aj ďalší piati jej rodinní príslušníci.

„V skutočnosti, cítime bolesť, náznak bolesti, ale vždy len niekoľko sekúnd,“ hovorí Letizia pre BBC. Rodina zaujala aj vedcov, ktorí predpokladajú, že mutácia génov, ktorá sa u jej členov vyskytuje, môže v budúcnosti výrazne pomôcť pacientom trpiacim chronickými bolesťami. „Otvárame tu úplne novú kapitolu vo vývoji lieku na úľavu od bolesti,“ hovorí Anna Maria Aloisi z lekárskej fakulty University of Siena.

Jav už dostal po rodine aj pomenovanie – syndróm bolesti Marsiliovcov (Marsili pain syndrome). Podľa Letizie Marsiliovej sa však mutácia neprejavuje len pozitívne. Zatiaľ čo „bežných“ ľudí, ktorí túto mutáciu nemajú, bolesť upozorňuje na problém, Marsiliovcov naň neupozorňuje nič.

Letizia Marsiliová. (Foto: archív)

Letizia, rovnako ako jej matka, dvaja synovia, sestra a neter, sa v minulosti už mnohokrát stretli so zdravotnými problémami, ktoré „bežného“ človeka okamžite zložia na posteľ, no oni o nich často ani nevedia. Letiziin 24-ročný syn Ludovico, ktorý je vášnivým futbalistom, mal napríklad na oboch členkoch viacero zlomenín. Kým to však až po dlhšom čase neodhalil röntgen, hral futbal s vážne doráňanými členkami ďalej.

Letiziin druhý syn, 21-ročný Bernardo, si pri páde z bicykla vážne poškodil koleno, no bez toho, aby o tom vedel, odbicykloval ešte ďalších pätnásť kilometrov. Keď si samotná Letizia vykĺbila ruku pri lyžovaní, zistila to až na druhý deň podľa toho, že nevedela hýbať s prstami.

Jej 78-ročná matka Domenica má veľmi často popálené ústne podnebie, keďže necíti, nakoľko vriaca je jej obľúbená káva. Letiziina neter Maria Elena túto rodinnú anamnézu pokladá za veľkú výhodu a pokúša sa s ňou experimentovať. Nedávno si napríklad chladnokrvne nechala 20 minút celú ruku ponorenú v nádobe s ľadom.

Vddci predpokladajú, že v budúcnosti bude možné pomôcť ľuďom s chronickými bolesťami. (Foto: archív)