Úvod Veda & Tech Rok 536 bol vraj najhorší pre život v ľudskej histórii

Rok 536 bol vraj najhorší pre život v ľudskej histórii

Foto: archív

Vedci sa zhodli na najhoršom roku, ktorú ľudstvo zažilo vo svojej histórii. Aj napriek tomu, že každý deň sme svedkami negatívnych udalostí, sužujú nás klimatické pohromy, vojenské konflikty a nespokojnosť s politickou situáciou, stále si môžeme povedať, že nežijeme v až tak zlých časoch. Kým mnohí ľudia preklínajú súčasnú dobu a tvrdia, že v minulosti bolo lepšie, historici dokázali určiť presný rok, kedy bol život na Zemi skutočne najhorší.

Výskumníci pri skúmaní histórie ohľadne európskeho peňažného systému zistili, že rok 536 bol z mnohých dôvodov obzvlášť nepríjemný. Štúdia publikovaná v časopise Antiquity uvádza, že pri vyhľadávaní informácií vedci zaznamenali šokujúce množstvo prírodných katastrof a klimatických zmien v danom časovom období.

Autor štúdie Michael McCormick uviedol pre Science Magazine: „Bolo to začiatok jedného z najhorších období na život, ak nie najhorší rok vôbec.“ Boli to drastické zmeny počasia, búrky a vietor, ktoré viedli k rozšírenému hladomoru a najväčším mrazom, aké kedy ľudia v určitých oblastiach zažili.

V tom istom čase sa objavilo aj niečo, čo by mnohí v dnešnej dobe pripisovali koncu sveta. Slnko bolo zahalené nejasným druhom plynu, ktorý priniesol do mnohých oblastí dlhotrvajúcu temnotu. Zdá sa, že na vine bola sopka na Islande, ktorej erupcia rozniesla vulkanické sklo, ktoré je možné nájsť vo viacerých európskych oblastiach.

Ak chcete mať lepšiu predstavu, ako sa vtedy žilo, tu sú slová byzantského historika menom Prokopios Cézarejský: „Slnko vydávalo svoje svetlo bez jasu ako mesiac, počas celého roka.“