Úvod ZO ZAHRANIČIA Rok väzenia v Nórsku za negatívny komentár na adresu “transľudí”. Na Západe...

Rok väzenia v Nórsku za negatívny komentár na adresu “transľudí”. Na Západe začína mraziť, varuje Zemanov hovorca

Jiří Ovčáček. (Foto: archív)

Hovorca prezidenta ČR Miloša Zemana Jiří Ovčáček je podľa vlastných slov šokovaný z novely nórskeho zákona proti diskriminácii sexuálnych menšín. Odteraz sa negatívne vyjadrenia prednesené nielen verejne, ale aj v súkromí budú trestať väzením. Ovčáček je presvedčený, že ide o ohrozenie slobody, ktorú si Česi vybojovali v roku 1989.

Nórski poslanci schválili nahradenie pojmu “homosexuálna orientácia” za “sexuálna orientácia”, aby zabezpečili inklúziu všetkých sexuálnych menšín, ale zavádza aj tvrdé tresty za urážlivé používanie pojmov “gender” či “rodová identita”.

Za verejné “nenávistné komentáre” bude môcť súd udeliť až trojročný trest väzenia a po novom sa bude trestať aj za komentáre prednesené v súkromí. V druhom prípade bude môcť páchateľ skončiť na jeden rok za mrežami. Podľa nórskej ministerky spravodlivosti Monicy Maelandovej zákon zaručuje väčšiu ochranu “transľuďom”.

Jiří Ovčáček si myslí, že sme svedkami pokračujúcich snáh o obmedzenie slobody slova na Západe. Česko by preto malo byť ostražité. “Keď si budeme pripomínať 17. november 1989, návrat slobody, pozrime sa ostražito na Západ, kde začína mraziť,” napísal prezidentov hovorca na sociálnej sieti.

Sprísnenie trestov za netoleranciu k sexuálnym menšinám zvažuje aj Európska komisia. Komisárka pre rovnosť Helena Dalliová navrhla finančný postih pre krajiny nerešpektujúce práva LGBTI komunity. Komisárka chce podmieniť európske dotácie pre jednotlivé členské krajiny rešpektovaním práv sexuálnych menšín. Proti tomuto návrhu sa už postavili vlády v Poľsku a Maďarsku.