Úvod ZO ZAHRANIČIA Rokovania s Ruskom by znamenali kapituláciu Ukrajiny, vyhlásil Podoľak

Rokovania s Ruskom by znamenali kapituláciu Ukrajiny, vyhlásil Podoľak

Mychajlo Podoľak. (Foto: archív)

Snahy Západu presvedčiť Ukrajinu, aby po sérii veľkých vojenských víťazstiev rokovala s Ruskom sú „bizarné“. Rokovania by totiž znamenali kapituláciu Kyjeva. V rozhovore pre agentúru AFP to povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

„Keď máte iniciatívu na bojisku, je trochu bizarné dostávať návrhy ako: ‘aj tak všetko nezvládnete vojenskými prostriedkami, musíte rokovať’,“ povedal Podoľak. Poradca trvá na tom, že Západ nemôže tlačiť na Kyjev, aby rokoval. „Naši partneri si stále myslia, že je možné vrátiť sa do predvojnového obdobia, v ktorom bude Rusko spoľahlivým partnerom,“ dodal.

Zásadným bodom obratu v konflikte je podľa Podoľaka oslobodenie mesta Cherson na juhu Ukrajiny, odkiaľ sa stiahla ruská armáda. Tvrdí, že Ukrajina si po niekoľkých víťazstvách nemôže „dovoliť nijakú prestávku“ v protiofenzíve, a to aj napriek príchodu zimy, ktorá sťažuje situáciu na bojisku.

Zároveň povedal, že ukrajinská armáda potrebuje na dôležité boje počas zimy od spojencov 150 až 200 tankov, 300 obrnených vozidiel, 100 delostreleckých systémov, 50 až 70 salvových raketových systémov a 10 až 15 systémov protivzdušnej obrany. „Vojna sa skončí, keď znovu získame kontrolu nad našim územím a keď sa Rusko bude báť Ukrajiny,“ uzavrel Podoľak.