Úvod Spoločnosť Rokovania v štrajkujúcom Volkswagene vraj smerujú k dohode

Rokovania v štrajkujúcom Volkswagene vraj smerujú k dohode

Foto: archív

Dohoda na novej kolektívnej zmluve v automobilke Volkswagen Slovakia (VW SK) je už blízko. Informovali o tom Moderné odbory Volkswagen (MOV) po 14. kole kolektívneho vyjednávania. „Dnešné rokovania boli veľmi priame a ústretové. Obidve strany sme dali veľmi konštruktívne návrhy. Aj keď sme sa ešte nedohodli na konečnom výsledku, myslíme, že spejeme k dohode,“ uviedol na brífingu predseda MOV Zoroslav Smolinský.

Odborári podľa neho predostreli zamestnávateľovi návrh, ktorý počíta s rovnakými financiami ako doteraz, no podniku navyše dokázali ušetriť peniaze. Podrobnosti prezradiť nechcel, potvrdil však prerozdelenie navrhovaného percentuálneho nárastu.

Posledný prezentovaný návrh odborov zahŕňal od 1. júna 2017 do 31. decembra 2018 zvýšenie miezd spolu o 13,9 percenta, a to na dve časti. Od 1. júna tohto roku do 31. mája budúceho roku navrhli nárast o 8,9 percenta a od 1. júna do 31. decembra 2018 o 5 percent.

„Naším cieľom je, aby sme dávali peniaze do percent na navýšenie taríf, pretože tie zabezpečia zamestnancom kontinuálny rast platov na dlhšie obdobie. Zamestnávateľ zase preferuje aj jednorazové platby, ale tie nepriniesli taký efekt pre zamestnancov,“ vysvetlil Smolinský. Nové návrhy zo strany firmy však označil za prijateľnejšie, keďže ich súčasťou bol aj percentuálny nárast tarifných tried.

Zamestnávateľ naposledy ponúkal zvýšenie tarifných tried o 4,5 percenta od 1. júna do 31. decembra tohto roka a o ďalších 4,5 percenta od 1. januára 2018 do konca budúceho roka. Zároveň ponúkal jednorazovú platbu vo výške 350 eur a v auguste 2018 ďalších 200 eur.

Vedenie automobilky podľa Smolinského sľúbilo, že si návrhy podrobnejšie pozrie, preráta a dá k nim stanovisko. „Dúfame, že v čo najkratšom čase sa ozvú s tým, že ideme ďalej pokračovať vo vyjednávaní. Ja si myslím, že od dohody už nie sme veľmi ďaleko, je to otázka možno jedného sedenia,“ uzavrel.

Foto: archív
Foto: archív

Spoločnosť VW SK podľa jej hovorkyne Lucie Kovarovičovej Makayovej mrzí, že neprišlo k dohode. „V našom záujme zostáva aj naďalej zabezpečiť budúcnosť a stabilitu pracovných miest pre tisíce zamestnancov, čo je možné len pri primeranom a dlhodobo udržateľnom raste mzdových nákladov. Naša ponuka je kombináciou percentuálneho navýšenia tarifných miezd a jednorazových platieb. Tým je vyváženejšia, keďže jednorazové platby sú v rovnakej výške pre všetkých zamestnancov nezávisle od tarifnej triedy,“ priblížila.

Pokračujúci štrajk má podľa nej negatívny dosah na zamestnancov a budúcnosť spoločnosti a zároveň prehlbuje stratu dôvery ku koncernu. „Preto očakávame, že čo najskôr dospejeme k racionálnemu riešeniu. Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania sa uskutoční po vzájomnej dohode,“ dodala Kovarovič Makayová.

Časovo neobmedzený ostrý štrajk zamestnancov VW SK sa začal v utorok (20.6.) ráno. Posledné dva dni štrajkujú doma, v prípade neúspešného vyjednávania sú však pripravení vrátiť sa v pondelok (26. 6.) pred bránu závodu.