Úvod Z DOMOVA Do roku 2035 budú na Slovensku jazdiť tri milióny áut

Do roku 2035 budú na Slovensku jazdiť tri milióny áut

Foto: archív

Do roku 2035 pribudne na slovenských cestách ďalších 500.000 áut. Celkový počet osobných vozidiel by tak mohol dosiahnuť zhruba tri milióny. Vyplýva to z analýzy „Čisto a zbesilo“ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).

„Aktuálne je u nás registrovaných 2,5 milióna áut, pričom ešte v roku 1992 ich bolo len 950.000. Okrem roku 2004, keď prišlo v súvislosti so zmenou evidencie k vyradeniu veľkého počtu vozidiel, ich počet každý rok rástol,“ zhrnuli analytici.

Dôvodom zvyšovania počtu vozidiel je podľa IEP najmä rast životnej úrovne meranej v HDP na obyvateľa. Napriek tomu, že nové vozidlá produkujú menej emisií skleníkových plynov, ich celkové množstvo sa pre nárast počtu vozidiel zvyšuje, skonštatoval.

„Počet vozidiel je vyšší v krajinách s nižšou hustotou obyvateľstva a vyšším podielom obyvateľov žijúcich na vidieku. Naopak, nižší počet vozidiel môže zabezpečiť vyššia dostupnosť verejnej dopravy, ako napríklad v Holandsku,“ uviedli analytici.

Dodali, že napriek nižšiemu dopytu po nových motorových vozidlách počas pandémie ochorenia COVID-19 počet vozidiel kontinuálne rastie alebo zostáva rovnaký vo všetkých krajinách Európskej únie.