Úvod Spoločnosť Rómovia zničili obecné byty za 400-tisíc, odmietajú sa vysťahovať

Rómovia zničili obecné byty za 400-tisíc, odmietajú sa vysťahovať

Foto: archív

Takmer nové nájomné byty v lokalite Letanovce poškodili ich rómski obyvatelia a súd rozhodol o ich vysťahovaní bez možnosti náhrady bývania. Prvý pokus starostu obce o dohodu a definitívny odchod neprispôsobivých však nebol úspešný.

Sídlisko Strelníky v Letanovciach patrí k najproblematickejším oblastiam so segregovanými komunitami, aj keď vzniklo len pred niekoľkými rokmi ako náhradné bývanie pre ľudí z nelegálnej osady na území Slovenského raja. Na jeho výstavbu si v roku 2014 obec požičala zo Štátneho fondu rozvoja bývania 400 000 eur, ktoré bude splácať 30 rokov.

Mnohí obyvatelia sídliska sú zvyknutí na život v početných skupinách v nájomných bytoch, kde často poškodzujú zariadenie. Dve takéto rodiny mali byt začiatkom týždňa vysťahované. Obec prišla po predexekučnej výzve prevziať obecné byty od nájomníkov, ktorí ich počas užívania zničili.

Foto: archív

Osadníci obviňovali starostu, že ich v mrazoch vyháňa na ulicu. Starosta oponuje, že iba vykonáva súdne rozhodnutie a vôľu obecného zastupiteľstva. Obyvatelia sa nakoniec rozhodli dobrovoľne nevysťahovať, preto bude nasledovať exekučný súd a ten obyvateľov domu definitívne vysťahuje.

“Nájomcov sme upozornili, že poškodzujú cudzí majetok a porušujú tým zmluvu. Vyzvali sme ich, aby byty dali do poriadku,“ povedal pre denník Nový čas starosta Slavomír Záhoranský a doplnil, že obyvatelia mali z tejto výzvy veľkú zábavu.

Dodal, že existujú súdne rozhodnutia v prípade dvoch rodín, pričom jedna z rodín sa odvolala na Krajský súd v Košiciach. Povedal tiež, že obec takto chcela neprispôsobivým ušetriť peniaze za exekútora a za vysťahovanie.

“Nájomníci svoje bývanie značne poškodili. Koncom roka 2017 sme ich upozornili, že to budeme riešiť súdnou cestou. Zrejme to brali na ľahkú váhu. A tak sme v januári 2018 podali žalobu cestou súdu,“ doplnil pre denník Korzár.