Úvod Politika Rostás: Citovať velikánov ducha národa je dnes trestný čin

Rostás: Citovať velikánov ducha národa je dnes trestný čin

Foto: archív

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) začal trestné stíhanie vo veci pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Urobil tak pre publikovanie historických citátov v časopise ZEM & VEK v článku s názvom Klin Židov medzi Slovanmi z čísla 5/2017.

“Uvedené historické citáty doposiaľ nezistený páchateľ vystupujúci pod menom Tibor Eliot Rostas využil tak, že čitateľovi predkladá tvrdenia, že aj v súčasnosti sú pôvodom zlej spoločenskej situácie zásahy židovskej komunity, ktorá rozvracia súčasnú spoločnosť a uvedenými tvrdeniami vyvoláva nenávisť a potrebu zásahu voči židovskej komunite na Slovensku,” uviedla pre médiá hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ako dodala, “citovaný článok v časopise ZEM & VEK je distribuovaný a predávaný na území SR. Neznámy páchateľ tak svojím konaním a zverejnením tohto článku v publikovanom kontexte v ňom uvedených vyjadrení verejne hanobí židovský národ, židovskú národnosť a židovské náboženstvo a podnecuje k nenávisti voči tomuto národu a národnosti”.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta

Trestné oznámenie za článok šéfredaktora časopisu ZEM & VEK Tibora Rostása, v ktorom cituje velikánov našich národných dejín Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana či Svetozára Hurbana Vajanského, podal v polovici mája niekdajší reportér časopisu Trend, bývalý šéf Odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidenta SR Andreja Kisku, dnes výkonný šéf Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla. Ten v trestnom oznámení tvrdí, že Rostás sa snaží v čitateľovi vyvolať dojem, že išlo o názory prevažujúce a bežné medzi slovenskou inteligenciou 19. a začiatku 20. storočia. „K citátom autor nepridáva nijaký komentár, naopak, z kontextu článku je zrejmé, že sa s nimi stotožňuje,“ píše Sibyla v oznámení.

“Vstúpili sme do absurdnej éry, v ktorej citovať najväčších velikánov ducha národa je dôvodom trestného stíhania. Boli to práve štúrovci ale aj celé generácie slovenskej inteligencie, ktoré sa nebáli kriticky vystupovať proti útlaku Slovákov a Slovanov. Vôbec nejde iba o to, z akej strany bol tento útlak vedený, ale o to, že tieto nátlakové formy stále pretrvávajú – a to je pointa tohto článku,” reagoval Tibor Rostás.

Ako pokračoval, považuje ho za súčasť koordinovaného úsilia o naše umlčanie a zastrašovanie: “Na 30 dní zablokovali môj facebookový profil s obrovskou sledovanosťou a takisto sú vedené útoky na profil stránky ZEM & VEK na Facebooku. Takto je obmedzovaná naša možnosť vyjadriť sa k aktuálnej situácii a jej ďalšom vývoji. Bezprostredne po zablokovaní vyšla správa o trestnom podaní na portáli omediach.com a neskôr v denníku SME. Autorka Kernová v podtitule zámerne podsúva lži: „Tibor Rostás v poslednom vydaní svojho konšpiračného časopisu burcuje proti (židovskej) porobe.“

Sorosov Urválek: Šéf Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla. Stotožňovať sa s myšlienkami štúrovcov je podľa neho trestný čin. (Foto: archív)
Sorosov Urválek: Šéf Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla si myslí, že stotožňovať sa s myšlienkami štúrovcov je trestný čin. (Foto: archív)

Podľa Rostása nijaké spojenie takéhoto významu sa v článku neobjavuje a je len klasickým prekrúcaním faktov. “Zámerom ľudí pochádzajúcich najčastejšie z prostredia niektorých mimovládnych organizácií, ktoré otvorene a oprávnene kritizujeme, je diskreditovať časopis, jeho tvorcov a čitateľov vystaviť obavám zo šírenia extrémistického materiálu.

Tentoraz sa na takýto skutok podujal Pavel Sibyla, ocenený Nadáciou Georgea Sorosa a bývalý poradca prezidenta Kisku, o ktorého právoplatných rozsudkoch priniesol časopis ZEM & VEK informácie v článku s názvom Padlý anjel Kiska.

Naše poslanie a povinnosť voči nám všetkým, slobodne zmýšľajúcim ľuďom, je hľadať pravdu a lepšie riešenia aké nám ponúka súčasný systém v morálnom a ekonomickom rozklade. Všetky takéto snahy budú pribúdať a verte, že spolu s nimi budú obmedzované aj základné občianske práva a slobody nás všetkých.

Náš slobodný a tolerantný duch by nikdy nedopustil šírenie akejkoľvek nenávisti, extrémizmu či fašizmu. Práve naopak – k našim názorom volajúcim po slobode a ukončení teroru všade vo svete sa ako ZEM & VEK pozitívni pridávajú ľudia všetkých farieb pleti a náboženského vyznania – černoch, Róm či židovský rabín. Jeden z nich – rabín Michael Dov Weismandel je v našej Sieni slávy ceny PROMETHES In Memoriam,” uzavrel Tibor Rostás.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta