Úvod ZO ZAHRANIČIA Rostas: EÚ a G7 upadajú do recesie, budúcnosť je slovensko-čínska spolupráca

Rostas: EÚ a G7 upadajú do recesie, budúcnosť je slovensko-čínska spolupráca

Tibor Eliot Rostas. (Foto: archív)

Spisovateľ, šéfredaktor časopisu Zem&Vek a kandidát na poslanca Európskeho parlamentu Tibor Eliot Rostas, ktorý je v súčasnosti na pracovnej cesty v Čínskej ľudovej republike, po návšteve hlavného mesta Peking zavítal do jednej z ekonomicky najvýkonnejších čínskych provincií Guangdong.

V meste Kanton sa stretol s najvyššími predstaviteľmi provincie Chenom Guangjunom a Dengom Hongom. Guangdong má viac ako 127 miliónov obyvateľov a v samotnom Kantone žije približne 15 miliónov ľudí. Tamojšie hospodárstvo dosiahlo v roku 2023 13,5 percenta HDP.

“Oproti okolo 1,5-percentnému rastu HDP ekonomík krajín G7 je to neuveriteľný výsledok. Väčšina z nich nich upadá do recesie: nemecký výkon rastu  je podľa MMF len 0,1 percenta,” uviedol pre portál napalete.sk Rostas. O pomeroch v Európskej únii hovoril aj v niekoľkých čínskych médiiách vrátane China Daily a People’s Daily.

Počas návštevy Číny sa Rostas stretol s viacerými vrcholnými manažérmi tamojších najväčších technologických firiem, ktorí vyjadrili presvedčenie, že dobré slovensko-čínske vzťahy vytvoria novú perspektívu pre rozvoj nášho obchodu a široké uplatnenie pre Slovákov pôsobiacich v oblasti IT.

“Udiať sa to môže už po týchto eurovoľbách, kde v prípade ľudí presadzujúcich multipolárny svet tak, ako ja, sa Slovensko môže stať zaujímavým exportérom kvalitnej domácej produkcie v potravinárskom segmente. Ten musí byť revitalizovaný ráznym odmietnutím absurdných ideológií Green Deal, ničiacich celý agrárny sektor nielen u nás ale aj v Európe.

Práve Čína a BRICS sú naše nové vyhliadky reálnej prosperity a fungovania štátu, ktorý by Európska únia za existujúcich podmienok položila na kolená,” myslí si Rostas. Ako dodal, so Slovenskom to dnes vyzerá nádejne: ”Neutralita a prosperita by mali byť aktuálnymi prívlastkami pre našu rodnú zem, na ktorú môžeme byť právom hrdí.“