Úvod Politika Rostas: Sme svedkami poroby a brutálnej fašizácie Slovenska

Rostas: Sme svedkami poroby a brutálnej fašizácie Slovenska

Foto: archív

Šéfredaktor a vydavateľ časopisu Zem & Vek Tibor Eliot Rostas poskytol portálu napalete.sk vyjadrenie k pondelkovému zásahu policajnej jednotky NAKA v jeho rodinnom dome. „V týchto dňoch by sme mali vytrvalo udržiavať pozornosť ľudí v tom, ako sa zaobchádza s tými, ktorí si dovolia mať iný názor. Neštítia sa ani razie so samopalmi, ktorými mierili na mňa aj moju manželku, držiacu v ruke maloleté dieťa, syn bol zahnaný do inej izby,” uviedol Rostas.

“V normálnom, právnom a slobodnom štáte je toto bezprecedentný akt nástupu perzekúcií a totality. Najprv totiž máte byť oboznámený s uznesením o obvinení, ktoré vám má byť doručené vopred, nie na chodbe vášho domu, kde ozbrojenci ‘zaisťujú priestor’ a vykonávajú raziu. Nijaké takéto uznesenie mi pred tým doručené nebolo, čo pokladám spolu s terorizovaním mojej rodiny, zverejňovaním fotografií o mieste bydliska ako aj ŠPZ auta za prejav fašistických praktík pošliapávajúcich základné ľudské práva a práva na ochranu súkromia.

Z týchto a mnohých ďalších dôvodov budem v príslušnej dobe a so všetkou razanciou konať tak, aby bol tento prípad exemplárnou a masovo komunikovanou manifestáciou odmietania poroby našej krajiny. Písal som o nej v článku, za ktorý dnes brutálne zastrašujú moju rodinu. Tento stav by sme už rozhodne mali zmeniť skôr, ako nás za pripomínanie si našich najväčších synov histórie budú likvidovať, čím zlikvidujú aj našu budúcnosť a budúcnosť našich detí,” upozornil známy publicista.

V súvislosti so zásahom Rostas nakrútil aj niekoľkominútové video, ktoré zverejnil na YouTube. Okrem iného v ňom povedal: “Kukláči po celý čas mierili na mňa a moju rodinu zbraňami, čo považujem za prejav najextrémnejšej formy neofažizmu, aký dnes na Slovensku zažívame.” Dodal, že trestné stíhanie jeho osoby a neohlásená domová prehliadka je dôsledkom toho, že si “dovolil citovať štúrovcov v kontexte poroby, ktorá vtedy na Slovensku bola a stále existuje”, a že kritizoval “určité súvislosti, ktoré kritizovali štúrovci a ďalšie osobnosti slovenských dejín”.

Vo videu tiež pripomenul, že vyústením uvedeného článku nebolo obviňovanie nijakého etika, rasy ani národa. “Vyústením článku bolo a vždy bude hľadanie riešení, spôsobom, aby sme sa dokázali postaviť na vlastné nohy, vybudovať si sebestačnú krajinu, ktorá si dokáže sama vládnuť. To sa dnes, žiaľ, nedeje. Badať to v rétorike tvrdého európskeho jadra, aj v postupujúcej legislatíve, ktoré majú výrazným spôsobom obmedziť slobodu prejavu. Ide o prípad zásadného obmedzovanie slobody slova a brutálnu fašizáciu spoločnosti, ktorá možno vyvrcholí eskaláciou napätia, akú sme mohli vidieť na Ukrajine a inde,” myslí si Rostas.

Tibor Eliot Rostas o policajnej razii v jeho dome: