Úvod Politika Rovnosť štátov v Európskej únii neexistuje

Rovnosť štátov v Európskej únii neexistuje

Foto: archív

Rakúsko protestuje proti kontrolám, ktoré zaviedlo Maďarsko pri vstupe do krajiny, keďže spôsobili dopravné zápchy na rakúskej strane. V tejto súvislosti šiel na koberec maďarský veľvyslanec vo Viedni.

„Maďarsko kontroluje neprávom,“ vyhlásil minister vnútra Wolfgang Sobotka. Podľa neho totiž Maďarsko na rozdiel od Rakúska nemôže zaviesť kontroly na hraniciach podľa článku 29 schengenského hraničného kódexu o znovuzavedení kontrol na vnútorných hraniciach.

Wolfgang Sobotka. (Foto: archív)
Wolfgang Sobotka. (Foto: archív)

Kontroly na rakúskej strane hranice, ktoré tiež vyvolali kolóny nákladných vozidiel, však Sobotka obhajoval: „Denne vo vozidlách odhaľujeme prevádzačov, privážajúcich množstvo ďalších migrantov. Preto sme hraničné kontroly sprísnili.“

Sobotka sa kriticky vyjadril aj na adresu toho, že Budapešť neprijíma späť žiadateľov o azyl na základe Dublinskej dohody. Rakúsky kancelár Christian Kern avizoval, že bude o tejto otázke hovoriť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Je zaujímavé, že čokoľvek, čo urobia štáty strednej Európy, je nesprávne.

Ak však podobné opatrenia zavedú iné krajiny, majú vraj na to oprávnený dôvod. Hoci by si mali byť všetky členské štáty únie rovné a mať rovnaké práva, zdá sa, že niektorí politici sa považujú za rovnejších. Stále zreteľnejšie sa ukazuje, že sa EÚ skladá z prvoradých, druhoradých a možno aj treťoradých štátov.

Foto: archív
Foto: archív