Úvod Politika Rozhnevaní Macedónčania vtrhli do parlamentu

Rozhnevaní Macedónčania vtrhli do parlamentu

Foto: archív

Rozhnevaní stúpenci dlhoročného macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského vnikli v Skopje do priestorov parlamentu. Nahnevalo ich, že opoziční sociálni demokrati a poslanci zastupujúci záujmy albánskeho etnika zvolili za svojho nového predsedu Talata Xhaveriho, jedného z poslancov albánskej národnosti.

Gruevského vládnuca strana VMRO-DPMNE označila podľa agentúry DPA zvolenie Xhaveriho za puč. Výtržníci fyzicky napadli nielen poslancov, ale aj novinárov. Malému množstvu policajtov sa ich nepodarilo zastaviť. Najmenej ôsmi poslanci, okrem iného aj predseda doteraz opozičných sociálnych demokratov (SDSM) Zoran Zaev a líder jednej z albánskych strán Zijadin Sela, utrpeli zranenia.

Parlament je zablokovaný od decembrových predčasných volieb. Gruevského strana, ktorá doteraz vládla, z nich síce vyšla víťazne, ale len tesne. Snažila sa získať koaličného partnera aj medzi stranami albánskej menšiny, to sa jej však pre ich podmienky nepodarilo. Zaevovi sociálni demokrati však sľúbili vyjsť etnickým Albáncom v ústrety.

Gruevski preto Zaeva obvinil zo zrady krajiny. Je presvedčený, že splnením podmienok Albáncov sa zmení ústavný poriadok, čo povedie k rozpadu a zániku štátu. Prezident Ivanov, ktorý vyšiel zo strany VMRO-DPMNE, preto doteraz odmieta zveriť Zaevovi mandát na zostavenie novej vlády, a to aj napriek silnému tlaku USA a EÚ.