Úvod Z DOMOVA Rozhodli o väzbe pre podnikateľa Majského, skončil na Pankráci

Rozhodli o väzbe pre podnikateľa Majského, skončil na Pankráci

Foto: archív

Niekdajší veľkopodnikateľ Jozef Majský, ktorého po dlhých rokoch právoplatne odsúdili v kauze nebankoviek, ale stále nie je vo výkone trestu, ide do predbežnej väzby. Rozhodol o tom Mestský súd v Prahe. Vyhovel tak návrhu Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe.

Majského umiestnili do väzby na Pankráci. Po podnikateľovi vyhlásili pátranie po právoplatnom rozsudku, ktorý mu potvrdil deväťročný trest. Napokon ho našli na psychiatrii v Prahe, odkiaľ si ho aj napriek tvrdeniam ošetrujúceho lekára, že nie je schopný žiadnych úkonov, odviedli policajti.

Majskému sa dlhé roky darilo odďaľovať konečný verdikt súdu. Argumentoval vážnymi diagnózami, pre ktoré sa ospravedlňoval z pojednávaní. „Ja týmto ospravedlneniam neverím a nepovažujem ich za relevantné. Sú účelové. Čo máme čakať ďalších desať rokov? Navrhujem súdu, aby sa vo veci konalo. Je to fraška,“ zhodnotil ich v roku 2018 prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Majského na deväť rokov väzenia.

Majský však zostával na slobode, neskôr ho pre zlý zdravotný stav vylúčili na samostatné konanie. Súd trestné stíhanie prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta podal viacero návrhov na pokračovanie prerušeného trestného stíhania.