Úvod ZO ZAHRANIČIA Rozhodnutie Ústavného súdu o nadradenosti poľského práva nadobudlo právoplatnosť

Rozhodnutie Ústavného súdu o nadradenosti poľského práva nadobudlo právoplatnosť

Budova Ústavného súdu vo Varšave. (Foto: archív)

Verdikt poľského Ústavného súdu, podľa ktorého niektoré články zmlúv s Európskou úniou nie sú v súlade s poľskou ústavou, bol publikovaný v oficiálnom vestníku, podľa ktorej tým dokument nadobudol “ďalekosiahlu právnu silu“.

Prelomový verdikt padol ešte minulý týždeň. Podľa vyjadrenia súdu členstvo krajiny v EÚ a ratifikovanie príslušných zmlúv neznamená, že súdne orgány EÚ by mali mať zvrchovanú moc nad Poľskom.

Verdiktu predchádzalo niekoľkomesačné súdne konanie, v ktorom prezident, predstavitelia vlády a parlamentu často zdôrazňovali, že poľská ústava má prednosť pred legislatívnymi normami únie a rozsudky Súdneho dvora EÚ sú niekedy v konflikte s poľským právnym poriadkom.

Rozhodnutie súdu vyvolalo ostré reakcie európskych lídrov. Na stranu Varšavy sa postavil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý vyhlásil, že EÚ by mala “rešpektovať suverenitu členských štátov”.

Kritici tvrdia, že verdikt Ústavného súdu, kde je mnoho sudcov lojálnych úradujúcej vláde, je možné vnímať ako odmietnutie hodnôt EÚ a môže viesť k „polexitu“, teda odchodu Poľska z únie.

Varšava a Brusel sa dlhodobo sporia v súvislosti s reformou súdnictva, ktorú predstavila vládna strana Právo a spravodlivosť. Brusel upozornil, že reforma „ohrozuje demokraciu v krajine“.